New York
46°
Clear
7:08 am5:09 pm EST
5mph
48%
30.34
MonTueWed
50°F
39°F
36°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezydent RP: niech Betlejemskie Światło Pokoju przynosi pokój i wolność

12.12.2022

Niech płonie, niech niesie ciepło, moc, niech świeci nad naszymi bratnimi narodami, niech przynosi pokój i wolność – mówił o Betlejemskim Świetle Pokoju prezydent RP Andrzej Duda. Parze prezydenckiej przekazali je w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim harcerze.

Prezydent przypomniał, że harcerze ZHP w tym roku po raz 32. przejęli Betlejemskie Światło Pokoju od skautów ze Słowacji.

„W tym roku to Betlejemskie Światełko Pokoju brzmi dla nas zupełnie wyjątkowo. (…) Powędrowało wczoraj na granicę, ku Ukrainie, do Medyki wraz z harcerzami po to, by niosło nadzieję i by rozpalało serca” – powiedział prezydent Duda.

Zaznaczył, że w zeszłym roku nikt nie spodziewał się, że wojna na Ukrainie, trwająca od 2014 r. „stanie się wojną na taką skalę w wyniku potężnej rosyjskiej napaści”.

Warszawa, 12.12.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (2P) z ma³¿onk¹ Agat¹ Kornhauser-Dud¹ (P) odebrali od harcerzy Betlejemskie Œwiat³o Pokoju, 12 bm. w Pa³acu Prezydenckim w Warszawie. (ad) PAP/Piotr Nowak

„Dzisiaj to Betlejemskie Światełko Pokoju brzmi w związku z tym w sposób zupełnie szczególny, bo nadzieja, która się z nim wiąże na to, że nowonarodzona Boża Dziecina przyniesie nie tylko spokój w nasze serca, nie tylko nową nadzieję, nie tylko wiarę w to, że świat stanie się lepszy, ale że rzeczywiście to kolejne Boże Narodzenie i ten przyszły rok, który za chwilę przed nami będzie rokiem lepszym i będzie rokiem, który naszym sąsiadom z Ukrainy przyniesie pokój” – powiedział prezydent.

Dodał, że chodzi także o osoby, które żyją m.in. w Polsce, ale ich bliscy walczą na froncie „w obronie Ukrainy, swojej ojczyzny i giną, oddają życie”.

„Niechaj to Betlejemskie Światełko Pokoju choćby w ten symboliczny sposób dotrze do nich i wleje pokój i pogodę ducha w ich serca, i wiarę w to, że wojna się zakończy i będzie można wrócić do szczęśliwego, normalnego życia” – mówił Duda, dziękując harcerzom.

„Niech płonie, niech niesie ciepło, moc, niech świeci nad naszymi bratnimi narodami, niech przynosi pokój i wolność” – zakończył prezydent.(PAP)

autorzy: Elżbieta Bielecka, Wojciech Kamiński

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY