New York
82°
Sunny
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
68%
30.07
SunMonTue
91°F
95°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Ukrainy podziękował Polsce za pomoc

31.05.2023

Dziękuję Polsce za pomoc. Dziękuję za działania rzeczników z Polski i Ukrainy na arenie międzynarodowej na rzecz dzieci, ofiar rosyjskich zbrodni – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do uczestników międzynarodowej konferencji o prawach dziecka w Kijowie.

Podczas obrad Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, razem z ukraińskim Rzecznikiem Praw Człowieka Dmytro Łubińcem, przedstawili raport o rosyjskich zbrodniach na dzieciach.

Międzynarodowa konferencja poświęcona prawom dzieci została zorganizowana w Kijowie z okazji Dnia Dziecka. Wzięli w niej udział m.in. dyplomaci, a także przedstawiciele europejskich instytucji zajmujących się prawami człowieka, którzy łączyli się online z uczestnikami obrad. Do Kijowa przyjechał Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Gości powitał ukraiński prezydent, który podkreślił, że masowe deportacje dzieci z okupowanych terenów są zbrodnią przeciwko ludzkości.

Mikołaj Pawlak wskazał na konieczność odbudowy tysięcy placówek oświatowych i medycznych na Ukrainie, które Rosja zniszczyła podczas trwającej wojny.

„Zaapelowałem do instytucji Unii Europejskiej o pomoc w odbudowie szkół, przedszkoli i szpitali dziecięcych na Ukrainie, zniszczonych przez najeźdźców. Wręczyłem też ukraińskiemu rzecznikowi moją Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka – udało mu się wyrwać z rąk Moskwy około 400 porwanych dzieci” – powiedział Pawlak.

Autorka: Delfina Al Shehabi

del/ mir/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner