New York
34°
Fair
7:06 am4:28 pm EST
3mph
55%
30.07
FriSatSun
48°F
57°F
63°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Zełenski: dzisiaj na Ukrainie rozstrzyga się przyszłość ONZ

08.03.2023

Właśnie teraz, właśnie na Ukrainie rozstrzyga się przyszłość Organizacji Narodów Zjednoczonych i rola ONZ w świecie – podkreślił w środę w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

„(Walcząca z Rosją) Ukraina broni obecnie celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych. (…) Znajdujemy się na pierwszej linii frontu prawdziwej wojny o zasady, na których opiera się prawo międzynarodowe” – powiedział Zełenski, cytowany na stronie internetowej szefa państwa ukraińskiego.

Prezydent podkreślił, że jest wdzięczny Guterresowi za „wyraźne potępienie rosyjskiej agresji (na Ukrainę) jako rażącego naruszenia Karty Narodów Zjednoczonych”. Politycy omówili głównie kwestie dotyczące bezpieczeństwa w wymiarze europejskim i globalnym – powiadomiły ukraińskie władze.

Kluczowym celem wizyty sekretarza generalnego ONZ w Kijowie było przeprowadzenie rozmów w sprawie przedłużenia inicjatywy zbożowej – umowy Ukrainy z Rosją wynegocjowanej przez ONZ i Turcję, zapewniającej bezpieczny transport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Porozumienie z lipca 2022 roku zostanie wznowione 18 marca, jeśli żadna ze stron nie wyrazi sprzeciwu. Agencja Reutera powiadomiła, że Rosja „zasygnalizowała, że zanim pozwoli na kontynuację umowy, chce usunięcia przeszkód dla jej własnego eksportu” produktów rolnych. (PAP)

szm/ ap/

Hope

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00