New York
63°
Partly Cloudy
5:24 am8:25 pm EDT
1mph
63%
29.77
SatSunMon
79°F
81°F
75°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Zełenski: jesteśmy gotowi na eksport zboża, czekamy na sygnał partnerów

29.07.2022

Jesteśmy gotowi na eksport ukraińskiego zboża. Czekamy na sygnał do rozpoczęcia transportu od naszych partnerów, ONZ i Turcji – poinformował w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przytoczonej przez jego biuro wypowiedzi podczas wizyty w mieście portowym Czarnomorsku.

„Nasza strona jest w pełni przygotowana. Wysłaliśmy wszystkie informacje do naszych partnerów – ONZ i Turcji, a nasze wojsko gwarantuje bezpieczeństwo. Minister infrastruktury jest w bezpośrednim kontakcie ze stroną turecką i ONZ, czekamy na sygnał od nich, że można zaczynać” – powiedział prezydent.

„Został załadowany pierwszy statek od początku wojny. To turecki statek. Dowodzi to, że port zaczął działać” – dodał ukraiński przywódca.

Zełenski zapowiedział, że eksport zboża rozpocznie się w ciągu najbliższych dni. Jako pierwsze wypłyną statki, które zostały już załadowane, ale nie mogły opuścić portu z powodu wybuchu wojny. Prezydent wyraził przekonanie, że odblokowanie eksportu ukraińskiego zboża pozwoli uniknąć niedoborów żywności, a także głodu i chaosu politycznego w krajach potrzebujących produktów żywnościowych.

Na oficjalnej stronie prezydenta na Facebooku zamieszczono zdjęcia z jego wizyty w Czarnomorsku. Napisano także, że „ważne jest, abyśmy pozostali gwarantem światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Podczas gdy ktoś, blokując Morze Czarne, odbiera życie w innych krajach, my pozwalamy im przetrwać”.

O gotowości Ukrainy do eksportu zboża zapewniał także w piątek w Odessie minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Powiedział dziennikarzom, że 17 statków zablokowanych przez pięć miesięcy w porcie w Odessie jest już załadowanych zbożem.

„Mamy nadzieję, że dziś otrzymamy potwierdzenie z ONZ dotyczące proponowanego korytarza, którym statki przepłyną przez Morze Czarne w kierunku Bosforu, a potem będziemy gotowi do startu. Mam nadzieję, że pierwsze statki odpłyną z naszych portów przed końcem tego tygodnia” – przekazał Kubrakow.

Ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink również wyraziła nadzieję, „że jeszcze dzisiaj” (w piątek) dojdzie do porozumienia w sprawie pierwszego transportu zboża z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. Porozumienie to ma na celu umożliwienie bezpiecznego rozpoczęcia eksportu z portów w Odessie, Czarnomorsku i Piwdennem. (PAP)

kjm/ tebe/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

banner