New York
68°
Clear
5:28 am8:18 pm EDT
4mph
57%
29.82
WedThuFri
77°F
72°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Zełenski na szczycie G7: Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji; trzeba reagować symetrycznie na niszczenie stabilności energetycznej

11.10.2022

Rosja rozpoczęła nową fazę eskalacji. Na poziomie G7 i całego naszego demokratycznego świata musimy reagować w sposób symetryczny: gdy Rosja atakuje sektor energetyczny i stabilność energetyczną naszych krajów, my musimy zablokować jej sektor energetyczny przy pomocy sankcji, złamać stabilność rosyjskich dochodów z ropy i gazu – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie zdalnego wystąpienia na wtorkowym spotkaniu państw G7.

„Konieczny jest twardy limit cenowy na eksport ropy i gazu z Rosji, czyli zero zysku dla państwa terrorystycznego” – zaapelował ukraiński przywódca.

Zełenski został zaproszony do uczestnictwa w zdalnym spotkaniu przywódców państw G7 w związku ze zmasowanym ostrzałem rakietowym na obiekty cywilne, jakiego Rosja dokonała w poniedziałek na terytorium Ukrainy. Ataki, skierowane głównie przeciwko infrastrukturze energetycznej, były kontynuowane we wtorek.

epa10236445 A handout photo made available by the German Governmet Press Office showing German Chancellor Olaf Scholz (2ndL) during a video meeting with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy (C on screen) as part of a G7 conference about Ukraine, in the Federal Chancellor’s Office in Berlin, Germany 11 October 2022. EPA/STEFFEN KUGLER HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

„Musimy uznać oczywisty fakt: nie można prowadzić dialogu z przywódcą Rosji, który nie ma przyszłości. Rozmowy mogą odbywać się tylko albo z innym przywódcą Rosji, który zastosuje się do Karty Narodów Zjednoczonych, podstawowych zasad dotyczących człowieczeństwa i integralności terytorialnej Ukrainy, albo w innej konfiguracji; tak, aby główny terrorysta nie miał możliwości wpływania na kluczowe decyzje przy użyciu terroru. Obecnie jedna osoba przeszkadza w osiągnięciu pokoju, i ta osoba jest w Moskwie” – powiedział ukraiński przywódca.

Jak zaznaczył, takie kroki mogą przybliżyć świat do pokoju poprzez zachęcenie państwa terrorystycznego do przemyślenia opłacalności prowadzonej wojny.

Prezydent Ukrainy mówił również o tym, że wedle danych wywiadowczych Rosja zamówiła w Iranie 2400 dronów kamikadze Shahed. W związku z tym Zełenski poprosił kraje G7 o wsparcie ukraińskich systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Według raportu ukraińskich sił powietrznych we wtorek na Ukrainie zestrzelono 13 pochodzących z Iranu dronów. Ukraiński przywódca zaapelował o dostarczenie systemów obrony nowej generacji SAMP-T oraz o pilne zwołanie spotkania „w formacie Ramstein” w celu omówienia tych próśb przez ministrów obrony Ukrainy i jej sojuszników.

Ponadto, Wołodymyr Zełenski zaproponował rozmieszczenie na granicy z Białorusią misji obserwatorów międzynarodowych.

„Terytorium Białorusi jest już wykorzystywane do ataków na Ukrainę. I obecnie dostrzegamy wielkie zagrożenie. Rosja próbuje bezpośrednio zaangażować Białoruś w tę wojnę, uciekając się do prowokacji, w tym informując, że rzekomo przygotowujemy się do inwazji na ten kraj. Pośrednio – (Rosja) już zaangażowała Białoruś. I chce wciągnąć ją do walki bezpośrednio” – ocenił Zełenski.

Prezydent Ukrainy zaznaczył, że jego kraj nie planuje, ani nie planował wcześniej, podjęcia działań zbrojnych przeciwko Białorusi, i jedyne, co go interesuje to przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy. (PAP)

kjm/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner