New York
46°
Mostly Cloudy
6:52 am7:11 pm EDT
5mph
50%
29.98
SatSunMon
48°F
61°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Zełenski: nadejdzie dzień, kiedy powstanie trybunał, który rozliczy Rosjan ze zbrodni

17.03.2023

Nadejdzie dzień, kiedy powstanie trybunał, który przywróci sprawiedliwość naszemu narodowi, ukarze Rosjan tak, jak byli ukarani agresorzy w przeszłości – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu w rocznicę zbombardowania przez wojska rosyjskie budynku Teatru Dramatycznego w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

„Nadejdzie dzień i wyzwolimy Mariupol. Całe nasze południe. Cały nasz wschód. Tak samo, jak wyzwalaliśmy inne nasze miasta”- oświadczył Zełenski w wieczornym wystąpieniu w czwartek.

„Nadejdzie dzień, w którym powstanie trybunał, który będzie przywracał sprawiedliwość naszemu narodowi. Trybunał, który ukarze tego agresora tak samo jak zostali ukarani agresorzy w przeszłości. Gdy wszyscy winni zbrodni wojennych przeciwko Ukraińcom znajdą się w salach Międzynarodowego Trybunału Karnego i sądów narodowych” – powiedział prezydent.

Zełenski ponownie przypomniał o dokonanym przed rokiem rosyjskim bombardowaniu Teatru Dramatycznego w oblężonym Mariupolu, w którym ukrywali się cywile. Prezydent Ukrainy nazwał to „jedną z najstraszniejszych zbrodni tej wojny”, w której zginęli ludzie, w tym kobiety i dzieci, ukrywający się przed rosyjską agresją. Przypomniał, że przed teatrem był widoczny z powietrza napis „Dzieci” i Rosjanie wiedzieli, kto jest celem ich ataku.

„Cywilny obiekt, celowo zniszczony przez okupantów. Do dzisiaj nie znamy dokładnej liczby zabitych. Setki ludzi. Czy tysiące” – powiedział Zełenski, dodając, że winni wszystkich zbrodni zostaną rozliczeni. Władze Ukrainy, jak zapewnił, robią wszystko, by przeprowadzić potrzebne działania prawne i zmobilizować partnerów.

16 marca 2022 roku rosyjski samolot zrzucił bombę na Teatr Dramatyczny w Mariupolu. Według władz ukraińskich oraz świadków, którym udało się przeżyć, a następnie wydostać z oblężonego i atakowanego przez Rosjan miasta, w budynku tym ukrywali się cywile. Dokładna liczba ofiar jest obecnie niemożliwa do ustalenia – Mariupol znajduje się pod rosyjską okupacją. Według różnych szacunków i doniesień w bombardowaniu teatru mogło zginąć około 300 osób. Agencja Associated Press na podstawie własnego śledztwa oceniała w maju 2022 roku, że zginęło blisko 600 osób. (PAP)

rsp/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY