New York
73°
Cloudy
5:24 am8:27 pm EDT
5mph
49%
29.98
ThuFriSat
84°F
86°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Zełenski: nie weźmiemy udziału w szczycie G20, jeśli będzie tam Putin

03.11.2022

Ukraina nie weźmie udziału w zaplanowanym na połowę listopada w Indonezji szczycie G20, jeśli będzie w nim uczestniczył przywódca Federacji Rosyjskiej – zapowiedział w czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z grecką prezydent Ekaterini Sakielaropulu.

„Moje osobiste stanowisko i stanowisko Ukrainy jest takie, że jeśli przywódca Federacji Rosyjskiej weźmie udział (w szczycie G20), to (wtedy) Ukraina nie będzie uczestniczyć” – powiedział ukraiński prezydent.

Putin na szczyt G20 został zaproszony przez prezydenta Indonezji Joko Widodo, ale nie zadeklarował jeszcze, czy będzie uczestniczyć w tych obradach.

„Zobaczmy, zostało kilka dni” – dodał Zełenski i zdradził, że podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej z Widodo otrzymał ponowne zaproszenie na szczyt, który w dniach 15-16 listopada odbędzie się na indonezyjskiej wyspie Bali.

Agencja AFP zaznacza, że Dżakarta jest pod presją Zachodu, aby wykluczyć Putina z tego wydarzenia, jednak mimo to zachowuje neutralną postawę wobec konfliktu na Ukrainie.

W zeszłym tygodniu prezydent USA Joe Biden powiedział, że „nie ma zamiaru” spotykać się z Putinem na szczycie G20. (PAP)

zm/ mal/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner