New York
55°
Fog
6:20 am7:32 pm EDT
10mph
94%
29.37
SatSunMon
54°F
68°F
70°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Zełenski: rosyjska wojna gazowa wymaga wzmocnienia sankcji

25.07.2022

Europa nie powinna myśleć o tym, jak oddać Rosji jakąś turbinę, a wzmacniać sankcje – powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy, wskazując, że Moskwa „prowadzi otwartą wojnę gazową przeciwko Europie”. Zełenski poinformował również o zmianach kadrowych w SBU i ukraińskiej armii.

„To wymaga reakcji. Nie – myślenia, jak zwrócić (Rosji) jakąś turbinę, a wzmocnienia sankcji. Trzeba robić wszystko, by ograniczyć rosyjskie dochody, nie tylko z ropy i gazu, ale w ogóle z jakiegokolwiek eksportu” – podkreślił Zełenski.

Zaapelował, by rosyjski szantaż gazowy, którego celem jest „pogorszenie życia każdego Europejczyka”, wykorzystać jako impuls do tego, by ósmy pakiet sankcji unijnych był znacznie silniejszy od siódmego.

Zełenski poinformował również o zmianach kadrowych w służbach i armii. Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego, ma stanąć na czele komitetu ds. wywiadu przy prezydencie, zastępując zwolnionego z tego stanowiska (oraz z funkcji zastępcy rady bezpieczeństwa) Rusłana Demczenkę.

Dotychczasowy dowódca Sił Operacji Wojskowych ukraińskiej armii gen. Hryhorij Hałahan (zwolniony z tego stanowiska w poniedziałek) ma zostać zastępcą szefa Centrum Operacji Specjalnych „A” Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Nowym dowódcą Sił Operacji Specjalnych został generał Wiktor Chorenko. (PAP)

just/ tebe/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner