New York
61°
Partly Cloudy
6:12 am7:37 pm EDT
10mph
45%
30.16
ThuFriSat
50°F
55°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Zełenski: rozmawiałem z prezydentem Bidenem o tym, jak wygrać wojnę w tym roku

20.02.2023

Dziś na Ukrainie rozstrzyga się los światowego porządku opartego na zasadach, przewidywalności i humanitaryzmie; rozmawiałem z prezydentem USA Joe Bidenem co robić, by jeszcze w tym roku wygrać rozpoczętą przez Rosję wojnę – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek w tradycyjnym wieczornym nagraniu wideo.

Znane są kroki oraz działania, które musimy podjąć – tutaj najwięcej zależy od naszych żołnierzy na froncie – i nasze potrzeby z zakresu obronności. Nasi partnerzy dobrze o tym wiedzą, potrzebne jest tylko zdecydowanie – mówił Zełenski.

„Dziś widziałem taką determinację u prezydenta Bidena i w USA. Dziękuję panu prezydentowi za tę wizytę i dyskusje, które przyniosły wiele korzyści” – zaznaczył ukraiński prezydent.

W imieniu wszystkich Ukraińców dziękuję również wszystkim Amerykanom – zwykłym ludziom, liderom społeczności, członkom Kongresu z obu partii oraz pracownikom administracji prezydenta Bidena – za to, że relacje między naszymi państwami są lepsze niż kiedykolwiek w historii – podkreślił Zełenski.

„Można nas nazwać prawdziwymi sojusznikami, a nasz sojusz z Ameryką naprawdę wzmacnia świat” – skonkludował amerykański przywódca.

Prezydent Biden złożył w poniedziałek niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. „Ukraińcy codziennie przypominają światu, co to znaczy odwaga. (…) Cały świat jest z panem, panie prezydencie Zełenski” – mówił przywódca USA na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy.

Biden zapowiedział też nową transzę pomocy zbrojeniowej dla Kijowa i podkreślił wagę międzynarodowej koalicji ponad 50 państw, które pomagają Ukrainie w jej obronie przed rosyjską napaścią. (PAP)

adj/ sm/ jm/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner