New York
36°
Rain Shower
7:06 am5:12 pm EST
4mph
87%
30.22
WedThuFri
41°F
45°F
34°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura

Prezydent Zełenski spotkał się z piosenkarką Jamalą: twój głos słychać wszędzie

29.11.2022

Twój głos słychać wszędzie i jest to dobry pretekst, by jeszcze raz przypomnieć wszystkim, że na Ukrainie trwa wojna – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z piosenkarką Jamalą przed jej wyjazdem do USA. Artystka angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie w jej walce z rosyjską inwazją.

„Musimy przetrwać tę zimę. Możemy zwyciężyć i zwyciężamy. USA są liderem wsparcia dla Ukrainy i bez ich pomocy, której ciągle potrzebujemy, byłoby nam bardzo ciężko” – zaznaczył Zełenski.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że obecnie najważniejszą sprawą są rosyjskie ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę energetyczną i zagrożenie blackoutem – powiadomiła służba prasowa głowy państwa.

W USA Jamala, jak poinformowano, ma wziąć udział w imprezach artystycznych i w spotkaniach z przedstawicielami władz. W rozmowie z Zełenskim artystka mówiła o ważnej roli ludzi kultury w walce Ukrainy o w wolność i niepodległość.

Ukraińska piosenkarka, która ma krymskotatarskie korzenie, powiedziała, że każdy artysta ma swoją historię, a jej historia zaczyna się na Krymie.

„I właśnie dlatego, gdzie bym nie była, najważniejszym zadaniem jest dla mnie przypominanie o tym, że do mojego domu przyszli obcy zabijać, kaleczyć życie, niszczyć i przepisywać moją kulturę. Tak było w 1944 r. (gdy stalinowskie władze dokonały masowej deportacji Tatarów Krymskich – PAP), a potem w 2014 r. i teraz znowu” – powiedziała Jamala, cytowana przez służbę prasową Zełenskiego.

„Dzisiaj wszyscy na Ukrainie rozumieją, że to może się wydarzyć z każdym, jeśli zła się nie zatrzyma i nie zmusi do odpowiedzi za zbrodnie” – dodała.

Zełenski przypomniał w czasie rozmowy o więźniach politycznych, wśród których są mieszkańcy Krymu i Tatarzy Krymscy. Jak powiedział Ukraina zabiega o pomoc USA i Turcji w ich uwolnieniu, jednak w przypadku więźniów politycznych wymiany „są najtrudniejsze”.

Jamala w 2016 r. wygrała Eurowizję utworem „1944”, poświęconym masowym przesiedleniom Tatarów Krymskich. Artystka angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie i informowania o sytuacji Ukraińców w obliczu rosyjskiej inwazji.

https://t.me/V_Zelenskiy_official/4207https://tinyurl.com/3xc3nsmh

just/ adj/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY