New York
81°
Fair
5:40 am8:23 pm EDT
5mph
49%
29.93
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Prezydent Zełenski: szybkie decyzje naszych sojuszników ratują życie mieszkańcom Ukrainy

15.02.2023

Obecnie kluczowe znaczenie ma szybkość, co dotyczy zarówno podejmowania decyzji przez naszych sojuszników i dostarczania nam uzbrojenia, jak też szkolenia naszych żołnierzy; szybkość ratuje życie mieszkańcom Ukrainy i przywraca bezpieczeństwo – ocenił we wtorek w wieczornym wystąpieniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Szef państwa odniósł się w ten sposób do efektów kolejnego posiedzenia grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w tzw. formacie Ramstein, które odbyło się kilka godzin wcześniej w Brukseli.

„Widzimy, że Kreml próbuje wycisnąć z Rosji wszelki możliwy potencjał agresji (przeciwko Ukrainie). Spieszą się, ponieważ wiedzą, że świat jest od nich potężniejszy, ale potrzebuje czasu, by zebrać swoje siły. (…) Dlatego dziękuję wszystkim naszym partnerom, którzy rozumieją, że szybkość (działania) jest bardzo ważna” – podkreślił Zełenski.

Nagranie z jego wypowiedzią zostało opublikowane na Facebooku.

Prezydent potwierdził, że władze 54 państw uczestniczących w rozmowach w Brukseli zadeklarowały dostarczenie Ukrainie kolejnych czołgów, systemów obrony powietrznej, dział artyleryjskich i pocisków, a także gotowość do kontynuowania szkoleń ukraińskich wojskowych.

„Usłyszeliśmy dzisiaj, że Ukraina musi zwyciężyć. Nie o wszystkim, co dotyczy spotkania w formacie Ramstein można mówić publicznie. Wiele informacji na temat decyzji i dyskusji warto pozostawić za zamkniętymi drzwiami. Można jednak powiedzieć z całą pewnością, że główne tendencje (dotyczące wsparcia Ukrainy) nie zmieniają się” – oświadczył Zełenski.

Szef państwa dodał, że we wtorek gościł w Kijowie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly. W ocenie Zełenskiego konsultacje na tym szczeblu miały uzupełniający charakter wobec postanowień przyjętych w formacie Ramstein. Ukraińsko-kanadyjskie rozmowy dotyczyły bowiem kolejnych dostaw uzbrojenia, a także m.in. sankcji wobec Rosji.

Zełenski odniósł się również do aktualnej sytuacji na froncie w Donbasie, którą określił jako „bardzo trudną”. „Trwają tam walki dosłownie o każdy metr naszej ziemi. Każdy dzień skutecznego oporu w Bachmucie, Wuhłedarze czy Marjince skraca rosyjską agresję o całe tygodnie. Wróg ponosi tam bezprecedensowe straty i nie będzie w stanie tego potencjału odbudować” – oznajmił ukraiński przywódca. (PAP)

szm/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner