New York
64°
Sunny
5:33 am8:11 pm EDT
8mph
68%
30
TueWedThu
77°F
81°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat
Polska

Prezydent Zełenski: w stosunkach z Polską osiągnęliśmy najwyższy poziom zaufania

11.07.2022

W stosunkach z Polską osiągnęliśmy najwyższy poziom zaufania i współpracy – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wniesiony tego dnia do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie dla obywateli Polski na Ukrainie.

Prezydent w poniedziałek skierował do Rady Najwyższej (parlamentu) projekt ustawy o nazwie „O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy”.

Komentując ten krok w wieczornej odezwie do narodu, szef państwa oświadczył, że „jest to odpowiedź na ustawę, którą wiosną przyjęło państwo polskie w interesach ukraińskich obywateli”.

„Między innymi proponuję dać naszym polskim braciom możliwość legalnego pobytu na Ukrainie przez 18 miesięcy, prawo do pracy, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, nauki na naszych uczelniach, korzystania z usług medycznych” – kontynuował szef państwa.

Prezydent zaapelował do deputowanych o „maksymalnie sumienne” podejście do skierowanego projektu.

„Osiągnęliśmy w stosunkach z Polską najwyższy poziom zaufania i współpracy, nie tylko biorąc pod uwagę dziesięciolecia, ale życie wielu pokoleń naszych narodów. I musimy wzmacniać nasze stosunki we wszystkich sferach i w oparciu o zrozumienie, że Ukraina i Polska mogą być wolne tylko razem, w braterstwie” – podkreślił szef państwa.

Zełenski przypomniał też, że nadał w poniedziałek miastu Przemyśl honorowy tytuł Miasta-Ratownika „za niezwykle silny wkład władz miejskich, wolontariuszy, mieszkańców w pomoc naszym ludziom i naszej obronie”.

Wcześniej w ten sposób uhonorowany został przez stronę ukraińską Rzeszów.

https://t.me/V_Zelenskiy_official/2496

 (PAP)

ndz/ akl/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner