New York
43°
Sunny
7:07 am5:10 pm EST
0mph
74%
30.2
TueWedThu
41°F
41°F
45°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezydent złożył życzenia z okazji uroczystości barbórkowych

04.12.2022

Dziękuję za wysiłek, który ma szczególne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej; za fachowość, zaangażowanie i poświęcenie, za sprawą których wielkie bogactwa naturalne polskiej ziemi służą nam wszystkim – podkreślił prezydent Andrzej Duda w życzeniach z okazji Barbórki 2022.

„Proszę o przyjęcie najserdeczniejszych barbórkowych życzeń. Niech w Państwa domach oraz na tradycyjnych nabożeństwach i koleżeńskich spotkaniach, także w tym roku zagości świąteczna, serdeczna atmosfera” – przekazał prezydent w życzeniach barbórkowych zamieszczonych w niedzielę na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

„Życzę, aby szczególnie w tych dniach odczuwali Państwo radość i dumę z przynależności do górniczej braci – oraz do tej wielkiej rodziny, jaką tworzą wszyscy, którzy na co dzień wspierają pracowników kopalń i ich trud. Niech Państwa sukcesy zawodowe budują pomyślność Państwa bliskich, zakładów pracy, miejscowości i regionów, a wreszcie całej naszej Ojczyzny” – wskazał Duda.

Prezydent złożył hołd wszystkim, którzy wykonując swoją niebezpieczną pracę odeszli w mijającym roku na wieczną szychtę. „Najbliższym zmarłych i poszkodowanych składam wyrazy głębokiego współczucia. Gorąco dziękuję instytucjom publicznym, organizacjom społecznym oraz wszystkim osobom, które niosą tym ciężko doświadczonym rodzinom wsparcie i otuchę” – przekazał.

Głowa polskiego państwa podkreśliła, że „w wyniku zbrojnej inwazji Rosji od lutego bieżącego roku w Ukrainie, tuż za granicą Rzeczypospolitej, rozgrywa się tragedia wojny”.

„Skala i brutalność tych walk, a także dokonywane przez agresora zbrodnie wstrząsnęły światem. Państwa europejskie, w tym kraje członkowskie UE, zostały zmuszone do zrewidowania dotychczasowych założeń swojej polityki dotyczącej bezpieczeństwa, gospodarki i energetyki. Taki namysł trwa również w Polsce. Oczekuję, że już wkrótce zaowocuje on konkretnymi rozwiązaniami i decyzjami – służącymi ochronie najważniejszych interesów naszego państwa i narodu, ale też respektującymi wypracowane dotąd standardy dialogu społecznego oraz wymogi sprawiedliwej transformacji energetycznej. Potrzeba nam spokoju, jedności i solidarności. Jestem przekonany, że Polska wyjdzie z tej próby obronną ręką” – wskazał Duda.

Prezydent podziękował górnikom „za wysiłek, który ma szczególne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej”. „Dziękuję za fachowość, zaangażowanie i poświęcenie, za sprawą których wielkie bogactwa naturalne polskiej ziemi służą nam wszystkim. Ufam, że w tym codziennym trudzie pomoże Państwu opieka świętej Barbary, wierność górniczemu etosowi oraz szacunek i wsparcie zarówno ze strony władz publicznych, jak i szerokich kręgów polskiego społeczeństwa” – przekazał Duda.

Przypadająca w niedzielę Barbórka jest tradycyjnym Dniem Górnika obchodzonym co roku 4 grudnia. Barbórka obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie, gdzie wydobywa się węgiel kamienny, ale też w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.

Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest ok. 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia niespełna 170 tys. pracowników, w tym ponad 75 tys. w kopalniach węgla kamiennego. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mrr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY