New York
72°
Clear
5:41 am8:23 pm EDT
3mph
58%
30.01
SatSunMon
84°F
88°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Prezydent zwołał RBN przed szczytem NATO

04.07.2024

Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed wylotem polskiej delegacji na szczyt NATO do Waszyngtonu.

„Postanowiłem o zwołaniu na poniedziałek, na godz. 9 rano, przed naszym wylotem do Waszyngtonu, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie będzie możliwość dokładnej wymiany myśli i idei, związanych z tym, co będzie omawiane na szczycie NATO od strony politycznej” – zapowiedział prezydent w czwartek w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy po odprawie z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i najważniejszymi dowódcami wojskowymi.

Prezydent powiedział dziennikarzom, że rozmowa dotyczyła m.in. roli powstającego w Bydgoszczy JATEC, czyli natowskiego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina, służącego m.in. wymianie doświadczeń między wojskowymi NATO i z Ukrainy. Prezydent wskazał, że na szczycie podejmowane będą m.in. decyzje dotyczące ulokowania Centrum w strukturach NATO; wyraził nadzieję, że będzie mogło ono uzyskać odpowiednie certyfikacje i rozpocząć pełną działalność na przestrzeni najbliższych dwóch lat, a w działalność JATEC będą mogły zaangażować się także inne państwa zaprzyjaźnione z NATO.

Prezydent wskazał, że czwartkowa narada dotyczyła przede wszystkim kwestii czysto wojskowych do omówienia przed szczytem. „Dotyczyło to zarówno kwestii logistycznych, jak i planistycznych – wytypowania, przemieszczania jednostek, realizacji planów ewentualnościowych, realizacji inwestycji infrastrukturalnych, kwestii zabezpieczenia i zapełnienia bazy magazynowej (…) Omawialiśmy te wszystkie kwestie z generałami, z najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego i naszymi reprezentantami w strukturach wojskowych NATO” – zaznaczył.

„To ten komponent militarny, bardzo zasadniczy, natomiast obok niego jest jeszcze komponent polityczny. Ten drugi będziemy analizowali przede wszystkim z naszymi koleżankami i kolegami ze świata z polityki” – powiedział prezydent. Jak dodał, poświęcone temu będzie posiedzenie RBN.

autorzy: Mikołaj Małecki, Jerzy Rausz

mml/ rau/ ann/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner