New York
59°
Cloudy
6:02 am7:45 pm EDT
5mph
49%
30.04
ThuFriSat
55°F
59°F
59°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Warto przeczytać

Proces kanonizacji księdza Popiełuszki wyhamował

24.01.2023

Watykańska Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych spowolniła proces kanonizacji kapelana Solidarności – donosi we wtorek „Rzeczpospolita”.

Dziennik przypomina, że zamordowany w 1984 r. przez funkcjonariuszy SB ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym męczennikiem Kościoła katolickiego w czerwcu 2010 r. „Dwa lata później we francuskim Créteil doszło do niewytłumaczalnego uzdrowienia. W miejscowym szpitalu Alberta Cheneviera umierał 56-letni François Audelan. W piątek 14 września 2012 r. chorego na białaczkę szpikową mężczyznę odwiedził ks. Bernard Brien. Po udzieleniu choremu sakramentu namaszczenia chorych zaproponował żonie Audelana powierzenie życia i zdrowia jej męża bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce, którego był czcicielem. Ponadto w dniu, w którym ks. Brien udzielał ostatniego namaszczenia umierającemu mężczyźnie, wypadała 65. rocznica urodzin polskiego męczennika za wiarę. Następnego dnia ks. Brien otrzymał ze szpitala informację, że François Audelan jest zdrowy. Do domu powrócił w końcu września, a w grudniu 2012 r. otrzymał informację od opiekujących się nim lekarzy, że choroba ustąpiła. W marcu 2014 r. potwierdzono całkowitą remisję nowotworu” – czytamy.

Jak podkreśla gazeta, „pół roku później – za zgodą metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza – biskup Créteil Michel Santier wszczął tzw. diecezjalne dochodzenie, które miało być etapem wstępnym do procesu kanonizacyjnego”. „Wreszcie 14 września 2015 r. dokumenty zostały przesłane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych (obecnie Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych). Watykan przeanalizował ponownie całą sprawę. W trakcie tych prac, 1 listopada 2017 r. François Audelan zmarł. Przyczyną zgonu nie była jednak choroba, na którą cierpiał pięć lat wcześniej” – wskazuje dziennik.

Powołując się na własne ustalenia „Rzeczpospolita” podaje, że dwie niezależne opinie zespołów lekarzy nie pozostawiają wątpliwości, iż powrót do zdrowia Françoisa Audelana we wrześniu 2012 r. został uznany za możliwy z punktu widzenia medycznego. „Wskazano przy tym na inne podobne udokumentowane przypadki. W związku z tym Dykasteria nie uznała tego uzdrowienia za cud. Sprawa uznania świętości wróciła więc do punktu wyjścia” – czytamy.

„Obecny postulator w procesie kanonizacyjnym ks. Popiełuszki – franciszkanin o. Zbigniew Suchecki – w korespondencji mailowej potwierdza, że proces kapelana Solidarności jest na etapie rzymskim. Jednak – jak pisze postulator – brakuje cudu do kanonizacji, zaś Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych zakazała udzielania wywiadów” – donosi „Rzeczpospolita”.(PAP)

mm/ dki/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner