New York
46°
Cloudy
6:49 am7:14 pm EDT
9mph
84%
29.79
MonTueWed
55°F
52°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Warto przeczytać
Polonia

Profesjonalna i skuteczna pomoc

15.06.2022

Nadzieja/Hope – to nazwa nowo powstałej polsko-amerykańskiej kliniki psychologicznej, której właścicielka – dr Monika Herrera – posługuje się trzema językami: polskim, angielskim i hiszpańskim. W związku z tym z jej usług mogą korzystać pacjenci wielu narodowości, jednak jej głównym celem jest niesienie pomocy i wsparcia naszym rodakom, którzy z różnych powodów mają problemy natury psychologicznej.

Z jej obserwacji i wcześniejszego doświadczenia, zdobytego podczas tzw. rezydentury, czyli praktyki po obronieniu doktoratu, wynika, że zapotrzebowanie na tego typu terapie i serwisy, a także różne badania nasiliło się w czasie pandemii, a obecnie wiele osób nie potrafi sobie samodzielnie poradzić z wieloma problemami. W związku z tym, właśnie Polacy, którzy do niedawna byli niechętni do korzystania z usług terapeutów i psychologów – często myląc tych drugich z psychiatrami – gwałtownie zmienili podejście do tej kwestii.

GENEZA I NAZWA KLINIKI
Duże zapotrzebowanie na usługi i porady psychologiczne były dla dr Moniki Herrery główną inspiracją do otwarcia swojej kliniki. Dodatkową motywacją był fakt, że wśród Polonii brakuje wykwalifikowanych i licencjonowanych psychologów. Oczywiście jest wielu terapeutów i psychoterapeutów, ale jeżeli chodzi o specjalistów posiadających doktorat w tej profesji, to jest ich bardzo mało.

„Często kliniki psychologiczne, które zatrudniają takie osoby, oferują im wynagrodzenie podobne do tego, jakie otrzymują psychoterapeuci, co nie bardzo jest do zaakceptowania przez osoby, które mają wiele lat dodatkowej edukacji w tym kierunku” – dodaje dr Monika Herrera.

Decyzję o rozpoczęciu działalności kliniki psychologicznej Nadzieja/Hope podjęła, mimo pewnych obaw, w ciągu jednego weekendu. Oczywiście, mimo że miała doświadczenie w prowadzeniu własnego biznesu, dużą wiedzę na temat psychologii i praktykę w udzielaniu porad, to niezbyt orientowała się w kwestii współpracy z firmami ubezpieczeniowymi, co w tej branży jest bardzo ważne. Nie zraziło jej to wcale, a wręcz zmotywowało do dokładnego zaznajomienia się z obowiązującymi przepisami i we współpracy z księgową udało się jej opanować tę kwestię. Również problemu nie sprawiło jej znalezienie odpowiednich pomieszczeń na Manhattanie oraz w Jersey City na stworzenie gabinetów, w których przyjmuje pacjentów.

Swoją klinikę psychologiczną nazwała Nadzieja/Hope co związane jest z przesłaniem jakie niesie jej praca, z perspektywą, że każdy pacjent może pozbyć się swoich problemów, jeżeli tylko bardzo będzie tego chciał.

„Zawsze mamy nadzieję, że któregoś dnia będzie lepiej i dopóki ona istnieje, to mamy jakiś cel życia. Wszyscy mamy świadomość, że nadzieja umiera ostatnia. Dlatego też to było główne motto mojej działalności, bo dopóki jest nadzieja, to jest szansa, że jakoś przetrwamy i osiągniemy to, czego chcemy” – wyjaśnia założycielka kliniki psychologicznej Nadzieja/Hope.

Koresponduje to też ze słowami Carla Junga, twórcy psychologii analitycznej: „Nie jestem tym, co mi się przydarzyło, jestem tym, kim postanowiłem się stać”. Niestety, nie zawsze i nie każdy potrafi sobie poradzić z realizacją tego przesłania, dlatego potrzebuje pomocy, szczerej rozmowy z zaufaną osobą, którą na pewno są psycholodzy potrafiący dodatkowo odnaleźć zarzewie problemu i jego genezę.

„Wszyscy, włączając nas psychologów i psychiatrów, mamy swoje problemy i często potrzebujemy pomocy, czy też nawet zwykłego wysłuchania przez kogoś, albo usłyszenia opinii o sobie, którą doskonale znany, ale wypowiedziana z innych ust bardziej uświadamia nam, gdzie zabrnęliśmy, gdzie jest ta pułapka, w którą wpadliśmy. Niestety wiele osób nie ma jeszcze takiej siły, żeby po tę pomoc sięgnąć, a nawet odrzucają myśl, że jej potrzebują” – podkreśla polska psycholog dodając, że ma nadzieję, że dzięki jej klinice uda się zmienić ich nastawienie i myślenie.

KWALIFIKACJE I CERTYFIKATY
Dr Monika Herrera zdobyła odpowiednie wykształcenie zarówno w Polsce, jak i Stanach Zjednoczonych. Posiada stopień magistra filologii polskiej i doświadczenie w pracy z dziećmi, a także stopień magistra psychologii klinicznej z Uniwersytetu w Białymstoku specjalizującym się we freudowskiej analizie osobowości. Ta wiedza pozwala jej obecne w łatwy sposób dotrzeć do źródeł problemów niektórych pacjentów, które – jak się okazuje – leżą głęboko w ich podświadomości i mają związek z negatywnymi przeżyciami z okresu dzieciństwa.

„Ta wiedza i doświadczenie z Polski pozwalają mi na odpowiednie podejście do danego pacjenta” – zapewnia pani Monika.
Założycielka kliniki psychologicznej Nadzieja/Hope zdobyła także odpowiednie wykształcenie w Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskała tytuł magistra, a później doktora psychologii na Fairleigh Dickinson University w New Jersey. Mało tego, udało się jej to osiągnąć bardzo szybko.

„Byłam pierwszą i zarazem jedyną Polką oraz emigrantką w całej grupie, która obroniła swoją pracę i została doktorem psychologii w ciągu trzech lat, gdy pozostali studenci potrzebowali na to od 4,5 do 5 lat” – podkreśliła z dumą pani Monika. Niezależnie od tego cały czas dokształca się i robi specjalistyczne kursy, pozwalające jej być na bieżąco z najnowszymi trendami, badaniami i kierunkami rozwoju psychologii. Zdobywa również potrzebne certyfikaty i licencje.

Generalne psychoterapia, którą amerykański psychoanalityk Robert Waldinger określił jako „sposób, poprzez który terapeuta stara się dostarczyć innej osobie nowych doświadczeń interpersonalnych” wraz z badaniami psychologicznymi, którymi uwielbia się zajmować, to jest jej tzw. konik, czyli ulubiona część pracy zawodowej, a zacytowane słowa stanowią dla niej myśl przewodnią.

Dr Monika Herrera jest certyfikowanym specjalistą w leczeniu agresji i złości (CSAM), choroby Alzheimera i demencji (ECDCS) oraz ADHD (ADHD-CCSP). Jest także certyfikowanym specjalistą terapii dialektycznej (C-DBT) bardzo skutecznej przy leczeniu uzależnień, mimo że nie lubi skupiać się na tym problemie i kieruje takich pacjentów do klinik specjalizujących się w tego typu terapiach. Jest też specjalistką w leczeniu depresji i stanów lękowych, a także niezależnym psychologiem-konsultantem wykonującym na zlecenie sądów badania psychologiczne dla młodzieży przebywającej w placówkach opiekuńczych.

OFEROWANE TERAPIE I BADANIA
Dr Monika Herrera specjalizuje się w pracy z ludźmi w każdym wieku (od 3-letnich dzieci aż do osób mających sędziwe lata).

„Praca z dziećmi, zwłaszcza z młodszymi, w wieku do 6 lat, jest bardzo przyjemna, a efekty zazwyczaj widać dosyć szybko, pod warunkiem, że jest odpowiednia współpraca z rodzicami – podkreśla nasza rozmówczyni. – Dzieci są bardzo szczere i w trakcie terapii prowadzonej często poprzez zabawę, nawet już po jednej lub dwóch sesjach wychodzą sprawy, których nawet rodzice nie podejrzewają, że są przyczyną danego zachowania czy problemu” – podkreśla dr Monika Herrera. Jednak jej ulubioną grupą wiekową, z którą lubi pracować, są osoby dorosłe w wieku od 30 do 50 lat.

„Często mają one różne problemy rodzinne związane ze zdradą, wzajemnym zaufaniem, konfliktem czy też innymi małżeńskimi bolączkami. Często w takich terapiach, nawet indywidualnych po 4-5 sesjach zapraszam jeszcze tę osobę, która też jest włączona w ten konflikt, żeby usłyszeć jej wersję i przełożyć to wszystko na prosty język. Okazuje się, że niejednokrotnie problem leży w komunikacji pomiędzy tymi osobami, ponieważ często oboje mają podobny sposób myślenia i chęci działania, ale nie potrafią się porozumieć” – wyjaśnia nasza rozmówczyni dodając, że taki eksperyment nie jest możliwy przy początkowych sesjach, lecz dopiero wtedy, gdy widać, że natężenie danego problemu powoli maleje. Takie wspólne rozmowy i sesje praktykowane są także podczas terapii rodzinnych lub grupowych.

Właścicielka kliniki psychologicznej Nadzieja/Hope posiada również doświadczenie w pracy z pacjentami z szerokim zakresem schorzeń, w tym: zaburzeniami neurorozwojowymi, ruchowymi, poznawczymi, neurodegeneracyjnymi, udarem, złożonymi diagnozami medycznymi, urazowym uszkodzeniem mózgu (TBI), epilepsją, zaburzeniami zachowania oraz zaburzeniami psychicznymi i psychiatrycznymi, a także traumą i opóźnieniem rozwojowym.

Jej klinika psychologiczna zajmuje się leczeniem różnych problemów takich jak: lęk, depresja, niska samoocena, kłopoty w pracy, szkole i w związkach. Pomaga ofiarom molestowania seksualnego i przemocy w rodzinie, a także w przystosowaniu się do życiowych zmian takich jak rozwód, czy też przejście na emeryturę, a nawet starzenie się i problemy wynikające z różnych zagrożeń np. takich jak ostatnio pandemia COVID-19. Pomaga również przy leczeniu przewlekłego bólu i radzenia sobie z nagłymi chorobami w tym także z problemami zdrowotnymi innych członków rodziny.

Klinika psychologiczna Nadzieja/Hope prowadzi także procedury diagnostyczne, badania psychologiczne i testy kognitywne. Niektóre z nich polegają na badaniu osobowości i funkcji mózgu np. badanie inteligencji, a także ocena zawodowa, która prowadzi do rekomendacji, w jakim zawodzie dana osoba powinna pracować aby czuć się spełniona.

„Często rodzice chcą wiedzieć, w jakiej dziedzinie ich dziecko, które jest np. w gimnazjum lub szkole średniej, powinno iść się kształcić na podstawie swojej osobowości, i w jakiej dziedzinie najlepiej się sprawdzi. Temu służą badania psychologiczne lub też neuropsychologiczne sprawdzające w jaki sposób funkcje mózgu wpływają na funkcjonowanie dziecka i czy np. ma ono problemy z tzw. pamięcią krótką czy też nie. Są to testy, które robią tylko i wyłącznie psycholodzy, psychoterapeuci czymś takim się nie zajmują” – podkreśla dr Monika Herrera. Ponadto jej klinika psychologiczna oferuje testy behawioralne oraz badania związane z zachowaniem w danej sytuacji i podejmowaniem decyzji, oceną niepełnosprawności, a także kompetencji, zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku.

„Wraz z upływem czasu i starzeniem się organizmu niestety spada nasza zdolność efektywnego uczenia się i przyswajanie nowych informacji może stać się niemożliwe, jeśli osoba w podeszłym wieku zmaga się z demencją. W związku z tym jej pamięć i inne funkcje poznawcze oraz adaptacyjne są bardzo osłabione” – wyjaśnia nasza rozmówczyni podając przy tym hipotetyczny przykład 70-letniej polskiej imigrantki, która cierpi na demencję oraz jest posiadaczką zielonej karty i bardzo chce zostać obywatelką USA.

„Jednym z wymogów procesu naturalizacji jest wykazanie się znajomością historii Stanów Zjednoczonych oraz umiejętnością czytania i pisania w języku angielskim. Jeśli taka osoba ma trzeci stopień demencji, i np. często nie pamięta, gdzie mieszka, gubi się w sąsiedztwie, a nawet potrzebuje dużego wsparcia w zakresie codziennego funkcjonowania, to dzięki odpowiednim profesjonalnym badaniom psychologicznym, które załóżmy, że potwierdzą podejrzewaną chorobę, może kwalifikować się do całkowitego zwolnienia z procesu naturalizacyjnego” – podkreśla właścicielka kliniki psychologicznej Nadzieja/Hope.

W jej ofercie są także serwisy wspomagające związane np. z treningiem rodziców, których dziecko ma jakieś problemy. Polegają one na odpowiednim podejściu do jego zachowań, przez co rodzice mogą zwracać uwagę na pewne elementy a inne ignorować, itp. Z tym związane są także konsultacje rodzinne oraz wypracowanie odpowiedniego systemu wsparcia emocjonalnego. Dr Monika Herrera zajmuje się także prowadzeniem serwisów typu executive function skills.

„Obejmują one m.in. organizację, planowanie, regulację emocji, zarządzanie czasem i umiejętność podejmowania decyzji. Te doświadczenia są niezwykle ważne dla każdego i na każdym etapie rozwojowym człowieka. Dlatego też  staramy się wspierać te osoby, skupiając się na rozwijaniu kompleksowego obrazu tego, jak ktoś myśli, uczy się i zapamiętuje w odniesieniu do szybkości przetwarzania, pamięci krótkiej, a także funkcjonowania werbalnego i niewerbalnego” – wyjaśnia pani psycholog, dodając, że jej rola związana jest także z usprawnieniem tych umiejętności.

W planach rozwojowych kliniki psychologicznej Nadzieja/Hope jest rozszerzenie różnych terapii i serwisów związanych z badaniami psychologicznymi i funkcjonowaniem mózgu.

„Moim marzeniem jest wprowadzenie w niedługim czasie tzw. biofeedbacków i neurofeedbacków. Są to terapie wykorzystująca badanie EEG, które służy do oceny bioelektrycznej aktywności mózgu mierzonej przez umocowane na głowie elektrody. Opiera się na zasadzie odwróconego sprzężenia zwrotnego. Neurofeedback znalazł szerokie zastosowanie w neurorehabilitacji i jest to  terapia wzbogacająca w ostatnim czasie programy terapeutyczne wielu chorób neurologicznych i psychiatrycznych. Trening ten odbywa się poprzez interaktywną współpracę z komputerem” – wyjaśnia dr Monika Herrera. Zapewnia również, że jest to metoda zupełnie bezbolesna, bezinwazyjna i w skuteczny sposób pozwala korygować zaburzenia uwagi, pamięci i zachowania, oraz że dzięki niej mózg jest w stanie pracować wydajniej i szybciej.

DZIAŁALNOŚĆ KLINIKI
Popularność, zwłaszcza wśród Polaków, kliniki psychologicznej założonej przez dr Monikę Herrerę rośnie z każdym dniem. Mimo że działa dopiero od miesiąca (od 1 maja), to ma już kilkuosobową grupę korzystającą systematycznie z oferowanych w niej terapii, sesji i testów psychologicznych.

„Zaczynałam z czterema pacjentami, a po niespełna trzech tygodniach było ich już ośmiu. Tak więc mam nadzieję, że to tempo się utrzyma” – zaznaczyła właścicielka kliniki psychiatrycznej Nadzieja/Hope. Aktualnie terapie i sesje prowadzi sama, ale gdy będzie taka potrzeba, to w każdej chwili może do niej dołączyć dwóch w pełni wykwalifikowanych anglojęzycznych psychologów z tytułem doktorskim.

Zapewnia też, że zależy jej na profesjonalnym oraz skutecznym leczeniu i pomaganiu innym więc na pewno nie będzie przyjmowała żadnych pacjentów, w przypadku których stwierdzi, że nie jest w stanie im pomóc. Takie osoby będzie kierowała do odpowiednich specjalistów, czy to np. psychiatrów czy też terapeutów zajmujących się np. leczeniem uzależnień.

Klinika psychologiczna Nadzieja/Hope ma dwie lokalizacje: w Nowym Jorku znajduje się na dolnym Manhattanie, a w New Jersey (w stanie, w którym również dr Monika Herrera posiada odpowiednie certyfikaty) zlokalizowana jest w Jersey City. Na wizytę należy umówić się telefonicznie w celu ustalenia godziny oraz miejsca. Można także zrobić to poprzez szablon zamieszczony na stronie internetowej www.hope-psychology.com. Tam również można znaleźć więcej informacji na temat kliniki psychologicznej oraz jej oferty, a nawet specjalny „Pokój relaksacyjny„, zawierający różnego rodzaju ćwiczenia oraz wizualizacje, dzięki którym każda zestresowana osoba może się uspokoić wewnętrznie i zrelaksować.

Dr Monika Herrera zachęca do korzystania ze swoich usług i podkreśla, że nie należy się bać ani wstydzić psychologów.

„Każdy z nas jest zobowiązany do utrzymania tajemnicy i absolutnie nie może z nikim rozmawiać na temat swoich pacjentów. Nawet gdybyśmy byli wezwani do sądu, to dopóki nie dostaniemy zgody pacjenta czy też specjalnego nakazu, nie możemy nic zdradzić. Naszym zadaniem przede wszystkim pomoc osobie, która się zwróci do nas w tym celu” – zapewnia właścicielka kliniki psychologicznej Nadzieja/Hope.


Klinika psychologiczna Nadzieja/Hope
Godziny pracy: Poniedziałek – Piątek od 4 pm – 9 pm
e-mail: monikaherrera@hope-psychology.com
         drmonikaherrera@gmail.com

www.hope-psychology.com
Tel.: (347) 252-9910
Fax: (347) 763-2044

Adres:
Nowy Jork:

90 Broad Street, 10th Floor, Room 1012
New York, NY, 10004

New Jersey:
101 Hudson St. 21st Floor
Jersey City, NJ 07302

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY