New York
45°
Clear
7:03 am4:28 pm EST
8mph
63%
29.89
TueWedThu
46°F
43°F
43°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Kultura
Polonia

Promujemy nie tylko polską, ale i międzynarodową kulturę

20.10.2023
Marian Żak i Małgorzata Żak z dyplomami i Muzycznym Orłem otrzymanymi w Łodzi 24 września br. za organizację 24. Festiwalu Chopin i Przyjaciele

„W imieniu zarządu NYDAI zapraszam na jubileuszowy, 25. Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele – mówi Marian Żak, prezes New York Dance & Arts Innovations oraz Centrum Polsko-Słowiańskiego. – Pierwszy festiwalowy wieczór będzie uhonorowaniem zakończenia obchodów 50-lecia CP-S i rozpoczęciem obchodów 25-lecia NYDAI”.

Przełom października i listopada to czas artystycznej uczty, którą oferuje nam co roku Festiwal Chopin i Przyjaciele…

Tym razem odbędzie się jubileuszowy, 25. Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele, przygotowywany przez New York Dance & Arts Innovations (NYDAI). Organizacja dostała wiele proklamacji od amerykańskich przedstawicieli władzy. Ale ostatnio nasz festiwal został zauważony również w Polsce. Fundacja „Muzyka do Potęgi” organizuje Konkurs „Muzyczne Orły”. W tym roku w Łodzi 24 września otrzymaliśmy statuetkę Muzycznego Orła w kategorii zagranicznej – wydarzenie muzyczne. 24th International Chopin & Friends Festival został uznany przez międzynarodową kapitułę za wybitne osiągnięcie w dyscyplinie artystycznej sztuki muzycznej zrealizowane w roku 2022. Nagrodę – wręczoną w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina – otrzymali wszyscy członkowie zarządu NYDAI. Pragę zaznaczyć, że dyrektor artystyczny festiwalu Jakub Polaczyk – wielce utalentowany młody kompozytor – otrzymał złoty medal za własne kompozycje nagrane na CD pt. „Union Square” w kategorii płyta fonograficzna.

Wyróżnieni zostaliście również tuż po Paradzie Pułaskiego na Manhattanie, kiedy w polskim konsulacie minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wręczył medale działaczom polonijnym, w tym Marianowi Żakowi – srebrny medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” i Jakubowi Polaczykowi – brązowy medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Ta znakomita ocena festiwalu, jak i osób, które ten festiwal prowadzą, jest bardzo miłym akcentem przed jubileuszowym, 25. Festiwalem Chopin i Przyjaciele. Ponieważ od kilku lat jestem prezesem Centrum Polsko-Słowiańskiego, wspólnie z zarządem tej instytucji również rozwijamy działalność kulturalną, promując nie tylko polską, ale międzynarodową kulturę. Bardzo mnie cieszy, że CP-S przyłączyło się wspólnej celebracji jubileuszu. Pierwszy festiwalowy wieczór będzie uhonorowaniem zakończenia obchodów 50-lecia CP-S i rozpoczęciem obchodów 25-lecia NYDAI. To dla mnie wielki zaszczyt, że obie organzacje podjęły wspólny wysiłek, aby razem uczcić swoje jubileusze.

Marian Żak i Małgorzata Żak z dyplomami i Muzycznym Orłem otrzymanymi w Łodzi 24 września br. za organizację 24. Festiwalu Chopin i Przyjaciele

Jak osiąga się takie sukcesy?

Zapewne sukcesu nie odnosi się przez marzenie, lecz przez stworzenie i wypracowanie koncepcji działania, a następnie przez wytężoną pracę, aby zrealizować wytyczone plany i cele. Oczywiście, że w pojedynkę nie da się osiągnąć sukcesu. Trzeba wspólnie działać z zarządem organizacji, jak i z własnymi rodzinami. Był czas, że cała moja rodzina była wciągnięta do współpracy na rzecz organizacji. Całe moje życie byłem związany z działalnością artystyczną, początkowo jako tancerz – wykonawca głównych ról w bytomskim balecie, potem jako choreograf i założyciel Teatru Tańca „Silva Rerum” w Krakowie. Moje choreografie do muzyki Wojciecha Kilara czy Krzysztofa Pendereckiego zostały nagrane przez TVP. Po przyjeździe do USA brakowało mi kontaktu ze sceną. Dlatego założyłem organizację – wspólnie z prof. Suzanne Walter z New York University i jej mężem prof. Erickiem Walterem z Long Island University – i tak się zaczęła działalnośc New York Dance & Arts Innovations (NYDAI). Jubileusz 25 lat działalności mnie zaskakuje, że udało nam się tak długo przetrwać. Dziękuję (setkom) artystom, którzy wystąpili w koncertach NYDAI w ciągu tych 25 lat. I zapraszam na koncerty jubileuszowe.

Muszę tu podkreślić, że jednym z celów organizacji jest promowanie młodych artystów i od lat to robimy, a rezultaty są znakomite – kilkoro młodych, zdolnych twórców promowanych przez organizację osiągnęło artystyczny sukces w USA. Jakub Polaczyk, dyrektor artystyczny festiwalu, od sześciu lat organizuje Konkurs Kompozytorski Muzyki Współczesnej. Prapremiery odbywają się zawsze w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. W tym roku 8 listopada usłyszymy utwór „Reverie”, skomponowany przez Leah Reid z USA, która za ten utwór otrzymała pierwszą nagrodę.

Każdego roku festiwalowy program zaskakuje jego miłośników. Czym w tym roku delektować się będą słuchacze i widzowie?

Wielkim tegorocznym wydarzeniem będzie otwarcie festiwalu w Kaufman Music Center, które odbędzie się 29 października, a wystąpi gwiazda Metropolitan Opery Tomasz Konieczny, któremu akompaniować przy fortepianie będzie Lech Napierała. Tego wieczoru wystąpią artyści z Polski: Mateusz Krzyżowski, sponsorowany przez Polski Instytut Kultury, Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki, znakomity duet skrzypcowo-akordeonowy, oraz artyści Liu Hao i Yoko Kimura, Kandy Lin, a także znakomity młody pianista, wychowany na Greenpoincie Nicholas Kaponyas (który niedawno obronił pracę magisterską jako pianista). Nicholas udziela się w organizacjach polonijnych, prowadzi m.in. chór dziecięcy w CP-S i bardzo często akompaniuje artystom. Ten wyjątkowy wieczór poprowadzą Aleksandra Słabisz i Bartek Szymański.

Podczas kolejnego wieczoru festiwalu, 4 listopada, Wojciech Kubik – wybitny, międzynarodowej sławy twórca, artysta fotografik – zaprezentuje fotografie na wystawie w CP-S pt. „Polskie twarze w Metropolitan Opera”. Będziemy mogli podziwiać polskich artystów, którzy zostali gwiazdami w MET. Tego wieczoru zobaczymy też „Cyfrowy kolaż wideo” – kreację Bolka Ryżyńskiego i Oli Szulc. Ponadto wystąpi Katarzyna Vernet z Krakowa – pianistka z dużymi osiągnięciami (w 2007 obroniła pracę doktorską), która koncertowała w filharmoniach z orkiestrami i recitalami w wielu krajach. Oprócz niej wystąpią dwa zespoły z liderami Polakami: Paweł Ignatowicz Quartet i NY Blues Rockets z Leszkiem Chalimoniukiem jako liderem zespołu.

W Konsulacie Generalnym RP 8 listopada zaprezentowane zostaną najlepsze prace z Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. M. E. Androllego, Nałęczów 2021 pt. „Czas tkany z tysiąca kresek”. Kuratorem wystawy jest Janusz Skowron. Podczas tego wieczoru wystąpią: Sandro Russo, Stanisław Słowiński, Andrea Domenici. Zostanie wykonany utwór „Reverie”, skomponowany przez Leah Reid USA, która zdobyla pierwsze miejsce w konkursie kompozytorskim. Wieczór poprowadzi polsko-amerykańska aktorka Weronika Woźniak.

Również w polskim konsulacie wystąpią 16 listopada: znakomity pianista Paweł Kubica, Weronika Woźniak, Shu-Wei Tseng, Jakub Polaczyk, Margot Zarzycki, Pablo Echevarrian i Radosia Jasik, która ostatnio obroniła pracę doktorską. Zapraszam wszystkich, bo to będzie doskonała okazja, by wysłuchać muzyki w wykonaniu wirtuozów.

Zakończenie jubileuszowej celebracji odbędzie się 18 listopada w Centrum Polsko-Słowiańskim. Wystąpi Teatr Panopticum z Lublina. Teatr już brał udział w festiwalu i odniósł wielki sukces. W tym roku dr Henryk Cioczek przedstawi kolejną inscenizację swojej sztuki „Wielcy Sprawiedliwi” w reżyserii Mieczysława Wojtasa. Premiera tej sztuki w Polsce odbędzie się 3 listopada.

Rozmawiała Elżbieta Popławska

ZDJĘCIA: ARCH. MZ

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

09.12.2023 @ 08:00