„W imieniu zarządu NYDAI zapraszam na jubileuszowy, 25. Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele – mówi Marian Żak, prezes New York Dance & Arts Innovations oraz Centrum Polsko-Słowiańskiego. – Pierwszy festiwalowy wieczór będzie uhonorowaniem zakończenia obchodów 50-lecia CP-S i rozpoczęciem obchodów 25-lecia NYDAI”.
Przełom października i listopada to czas artystycznej uczty, którą oferuje nam co roku Festiwal Chopin i Przyjaciele…
Tym razem odbędzie się jubileuszowy, 25. Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele, przygotowywany przez New York Dance & Arts Innovations (NYDAI). Organizacja dostała wiele proklamacji od amerykańskich przedstawicieli władzy. Ale ostatnio nasz festiwal został zauważony również w Polsce. Fundacja „Muzyka do Potęgi” organizuje Konkurs „Muzyczne Orły”. W tym roku w Łodzi 24 września otrzymaliśmy statuetkę Muzycznego Orła w kategorii zagranicznej – wydarzenie muzyczne. 24th International Chopin & Friends Festival został uznany przez międzynarodową kapitułę za wybitne osiągnięcie w dyscyplinie artystycznej sztuki muzycznej zrealizowane w roku 2022. Nagrodę – wręczoną w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina – otrzymali wszyscy członkowie zarządu NYDAI. Pragę zaznaczyć, że dyrektor artystyczny festiwalu Jakub Polaczyk – wielce utalentowany młody kompozytor – otrzymał złoty medal za własne kompozycje nagrane na CD pt. „Union Square” w kategorii płyta fonograficzna.
Wyróżnieni zostaliście również tuż po Paradzie Pułaskiego na Manhattanie, kiedy w polskim konsulacie minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wręczył medale działaczom polonijnym, w tym Marianowi Żakowi – srebrny medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” i Jakubowi Polaczykowi – brązowy medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Ta znakomita ocena festiwalu, jak i osób, które ten festiwal prowadzą, jest bardzo miłym akcentem przed jubileuszowym, 25. Festiwalem Chopin i Przyjaciele. Ponieważ od kilku lat jestem prezesem Centrum Polsko-Słowiańskiego, wspólnie z zarządem tej instytucji również rozwijamy działalność kulturalną, promując nie tylko polską, ale międzynarodową kulturę. Bardzo mnie cieszy, że CP-S przyłączyło się wspólnej celebracji jubileuszu. Pierwszy festiwalowy wieczór będzie uhonorowaniem zakończenia obchodów 50-lecia CP-S i rozpoczęciem obchodów 25-lecia NYDAI. To dla mnie wielki zaszczyt, że obie organzacje podjęły wspólny wysiłek, aby razem uczcić swoje jubileusze.
Jak osiąga się takie sukcesy?
Zapewne sukcesu nie odnosi się przez marzenie, lecz przez stworzenie i wypracowanie koncepcji działania, a następnie przez wytężoną pracę, aby zrealizować wytyczone plany i cele. Oczywiście, że w pojedynkę nie da się osiągnąć sukcesu. Trzeba wspólnie działać z zarządem organizacji, jak i z własnymi rodzinami. Był czas, że cała moja rodzina była wciągnięta do współpracy na rzecz organizacji. Całe moje życie byłem związany z działalnością artystyczną, początkowo jako tancerz – wykonawca głównych ról w bytomskim balecie, potem jako choreograf i założyciel Teatru Tańca „Silva Rerum” w Krakowie. Moje choreografie do muzyki Wojciecha Kilara czy Krzysztofa Pendereckiego zostały nagrane przez TVP. Po przyjeździe do USA brakowało mi kontaktu ze sceną. Dlatego założyłem organizację – wspólnie z prof. Suzanne Walter z New York University i jej mężem prof. Erickiem Walterem z Long Island University – i tak się zaczęła działalnośc New York Dance & Arts Innovations (NYDAI). Jubileusz 25 lat działalności mnie zaskakuje, że udało nam się tak długo przetrwać. Dziękuję (setkom) artystom, którzy wystąpili w koncertach NYDAI w ciągu tych 25 lat. I zapraszam na koncerty jubileuszowe.
Muszę tu podkreślić, że jednym z celów organizacji jest promowanie młodych artystów i od lat to robimy, a rezultaty są znakomite – kilkoro młodych, zdolnych twórców promowanych przez organizację osiągnęło artystyczny sukces w USA. Jakub Polaczyk, dyrektor artystyczny festiwalu, od sześciu lat organizuje Konkurs Kompozytorski Muzyki Współczesnej. Prapremiery odbywają się zawsze w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. W tym roku 8 listopada usłyszymy utwór „Reverie”, skomponowany przez Leah Reid z USA, która za ten utwór otrzymała pierwszą nagrodę.
Każdego roku festiwalowy program zaskakuje jego miłośników. Czym w tym roku delektować się będą słuchacze i widzowie?
Wielkim tegorocznym wydarzeniem będzie otwarcie festiwalu w Kaufman Music Center, które odbędzie się 29 października, a wystąpi gwiazda Metropolitan Opery Tomasz Konieczny, któremu akompaniować przy fortepianie będzie Lech Napierała. Tego wieczoru wystąpią artyści z Polski: Mateusz Krzyżowski, sponsorowany przez Polski Instytut Kultury, Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki, znakomity duet skrzypcowo-akordeonowy, oraz artyści Liu Hao i Yoko Kimura, Kandy Lin, a także znakomity młody pianista, wychowany na Greenpoincie Nicholas Kaponyas (który niedawno obronił pracę magisterską jako pianista). Nicholas udziela się w organizacjach polonijnych, prowadzi m.in. chór dziecięcy w CP-S i bardzo często akompaniuje artystom. Ten wyjątkowy wieczór poprowadzą Aleksandra Słabisz i Bartek Szymański.
Podczas kolejnego wieczoru festiwalu, 4 listopada, Wojciech Kubik – wybitny, międzynarodowej sławy twórca, artysta fotografik – zaprezentuje fotografie na wystawie w CP-S pt. „Polskie twarze w Metropolitan Opera”. Będziemy mogli podziwiać polskich artystów, którzy zostali gwiazdami w MET. Tego wieczoru zobaczymy też „Cyfrowy kolaż wideo” – kreację Bolka Ryżyńskiego i Oli Szulc. Ponadto wystąpi Katarzyna Vernet z Krakowa – pianistka z dużymi osiągnięciami (w 2007 obroniła pracę doktorską), która koncertowała w filharmoniach z orkiestrami i recitalami w wielu krajach. Oprócz niej wystąpią dwa zespoły z liderami Polakami: Paweł Ignatowicz Quartet i NY Blues Rockets z Leszkiem Chalimoniukiem jako liderem zespołu.
W Konsulacie Generalnym RP 8 listopada zaprezentowane zostaną najlepsze prace z Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. M. E. Androllego, Nałęczów 2021 pt. „Czas tkany z tysiąca kresek”. Kuratorem wystawy jest Janusz Skowron. Podczas tego wieczoru wystąpią: Sandro Russo, Stanisław Słowiński, Andrea Domenici. Zostanie wykonany utwór „Reverie”, skomponowany przez Leah Reid USA, która zdobyla pierwsze miejsce w konkursie kompozytorskim. Wieczór poprowadzi polsko-amerykańska aktorka Weronika Woźniak.
Również w polskim konsulacie wystąpią 16 listopada: znakomity pianista Paweł Kubica, Weronika Woźniak, Shu-Wei Tseng, Jakub Polaczyk, Margot Zarzycki, Pablo Echevarrian i Radosia Jasik, która ostatnio obroniła pracę doktorską. Zapraszam wszystkich, bo to będzie doskonała okazja, by wysłuchać muzyki w wykonaniu wirtuozów.
Zakończenie jubileuszowej celebracji odbędzie się 18 listopada w Centrum Polsko-Słowiańskim. Wystąpi Teatr Panopticum z Lublina. Teatr już brał udział w festiwalu i odniósł wielki sukces. W tym roku dr Henryk Cioczek przedstawi kolejną inscenizację swojej sztuki „Wielcy Sprawiedliwi” w reżyserii Mieczysława Wojtasa. Premiera tej sztuki w Polsce odbędzie się 3 listopada.
Rozmawiała Elżbieta Popławska
ZDJĘCIA: ARCH. MZ