New York
50°
Cloudy
6:12 am7:37 pm EDT
14mph
84%
30.04
ThuFriSat
52°F
57°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Przewoźnik autobusowy z Teksasu wycofuje się z transportu migrantów do NYC

20.03.2024

Burmistrz Nowego Jorku zmusi firmy autobusowe do rezygnacji z intratnych kontraktów teksańskiego rządu na przewóz migrantów z południa USA do Wielkiego Jabłka? Pierwszy przewoźnik właśnie ugiął się pod groźbą pozytywnego rozpatrzenia przez sąd sprawy, wniesionej przez administrację burmistrza NYC. Miasto chce, aby firmy przewozowe partycypowały w kosztach utrzymania relokowanych migrantów.

Firma Roadrunner Charters Inc. z siedzibą w Teksasie była jednym z głównych przewoźników zakontraktowanych przez teksańskich rząd do przewozu nielegalnych imigrantów spod granicy z Meksykiem do tzw. miast-sanktuariów.

W ramach umowy z władzami miasta Nowego Jorku kierownictwo Roadrunner zgodziło się zaprzestać realizowania przewozów migrantów do NYC w zamian za zaniechanie przez urzędników ubiegania się o przedprocesowe tymczasowe zabezpieczenie sądowe.

Inni przewoźnicy, którzy dotąd kursowali między Teksasem a Nowym Jorkiem również nie kwapią się do dalszej współpracy z władzami Teksasu. „Nie byliśmy w programie od jakiegoś czasu – byliśmy w Nowym Jorku tylko dwa razy” – powiedział w środę David Jones, właściciel Buckeye Coach LLC.

„Nie zajmujemy się polityką, wszystko to jest dla nas szalone. Po prostu zajmujemy się handlem międzystanowym… Zatrudniają nas, robimy trasę i to wszystko” – podkreślił.

„Kiedy burmistrz wysłał list, nie kontynuowaliśmy już działalności” – powiedział przedstawiciel kolejnego przewoźnik autobusowego, VLP Charters.

W związku z rezygnacją Roadrunner Charters z udziału w relokacji migrantów burmistrz Eric Adams wydał oświadczenie.

„Cieszę się, że Roadrunner – jedna z firm autobusowych, którą pozwaliśmy za udział w programie gubernatora Teksasu Abbotta, polegającym na przetransportowaniu dziesiątek tysięcy migrantów do naszego miasta w celu przeciążenia naszego systemu schronisk i przeniesienia kosztów na Nowy Jork – zgodziła się wstrzymać transport autobusowy migrantów do Nowego Jorku i okolic na czas trwania procesu” – przekazał w oświadczeniu Eric Adams.

„Wzywamy wszystkie inne firmy autobusowe zaangażowane w ten pozew, aby zrobiły to samo. Bezmyślne gierki polityczne ze strony stanu Teksas nie będą tolerowane” – podkreślił burmistrz Nowego Jorku.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner