New York
79°
Clear
5:40 am8:23 pm EDT
4mph
47%
29.96
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Przez 100 dni mieszkał pod wodą. Naukowiec z Florydy pobił światowy rekord

12.06.2023
Foto: drdeepsea.com

Profesor uniwersytetu z Florydy zakończył misję badawczą, przy okazji ustanawiając nowy rekord świata. Naukowiec przeżył 100 dni pod powierzchnią oceanu.

Dr Joseph Dituri – po raz pierwszy od 1 marca – wypłynął w piątek na powierzchnię. Wcześniej ponad 3 miesiące spędził pod wodami Key Largo na Florydzie, na głębokości 22 stóp. Wykładowca żył na dnie Szmaragdowej Laguny w Jules’ Undersea Lodge – jedynym podwodnym hotelu w Stanach Zjednoczonych.

55-letni Dituri jest inżynierem biomedycyny i weteranem Marynarki Wojennej. Na co dzień wykłada na Uniwersytecie Południowej Florydy.

Naukowiec spędził 100 dni pod wodą w ramach Project Neptune 100 – inicjatywy badawczej, zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Zasobów Morskich z siedzibą w Key Largo. Zgodnie ze stroną internetową 55-latka – w czasie ponad 3-miesięcznego pobytu w podwodnym hotelu przeprowadzał badania nad ochroną oceanów oraz wpływem kompresji na ludzkie ciało.

Dituri zauważył, że pod wpływem ciśnienia wody jego wzrost zmniejszył się o pół cala. Z badań 55-latka mogą wyniknąć jednak istotne benefity dla ludzkości. Naukowiec rozpoczął eksperyment z hipotezą, iż zwiększone ciśnienie może pomóc ludziom żyć dłużej i zapobiegać chorobom, związanym ze starzeniem się.

55-latek ma ponadto nadzieje, że jego badania posłużą wynalezieniu metody leczenia różnych chorób, w tym urazowego uszkodzenia mózgu.

Red. JŁ

Źródło: CNN

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner