New York
81°
Fair
5:30 am8:14 pm EDT
6mph
32%
29.86
SatSunMon
79°F
81°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Przywódca Chin Xi do Putina: jestem przekonany, że Rosjanie poprą pana w wyborach w 2024 roku

20.03.2023

Przywódca Chin Xi Jinping w czasie spotkania z Władimirem Putinem w Moskwie wyraził w poniedziałek przekonanie, że Rosjanie poprą go w wyborach w 2024 roku – podała agencja Reutera, zaznaczając, że Kreml nie ogłosił jeszcze, czy Putin będzie kandydował.

Podczas spotkania na Kremlu przywódcy Chin i Rosji nazywali się wzajemnie „drogimi przyjaciółmi” – podkreśla Reuters.

Xi jest pierwszym szefem państwa, który spotkał się z Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Putin objął władzę w Rosji w 1999 roku po rezygnacji Borysa Jelcyna i rządzi tam już dłużej niż jakikolwiek wcześniejszy przywódca od śmierci Józefa Stalina – przypomina Reuters.

„Wiem, że w przyszłym roku będą w waszym kraju kolejne wybory prezydenckie – powiedział Xi na początku spotkania. – Pod silnym przywództwem pana prezydenta Rosja osiągnęła znaczący postęp (…) Jestem przekonany, że lud rosyjski będzie dalej zdecydowanie popierał pana prezydenta”.

Gdy słowa te przetłumaczono z mandaryńskiego na rosyjski, Putin spojrzał Xi w oczy i przelotnie się uśmiechnął – zauważa Reuters.

Według tej agencji wszczęta przez Rosję wojna przeciwko Ukrainie jest największym wyzwaniem dla rządów Putina. Rosja poniosła szereg porażek militarnych, a Zachód nałożył na nią najsurowsze sankcje.

Putin powiedział natomiast Xi, że „Chiny poczyniły olbrzymi skok naprzód w rozwoju”. „To wzbudza szczere zainteresowanie na całym świecie i nawet trochę wam zazdrościmy” – powiedział, cytowany przez agencję Reutera.

Wizyta Xi w Moskwie ma według zapowiedzi potrwać do środy. Na wtorek zaplanowano formalne rozmowy przywódców oraz ministrów z obu krajów, a wśród głównych tematów może być współpraca energetyczna i wojskowa – podała agencja Kyodo.

Pekin nie potępił rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i sprzeciwia się sankcjom nakładanym na Moskwę. Chińskie władze zadeklarowały poparcie dla rozmów pokojowych i zawieszenia broni, ale zdaniem ekspertów w obecnej sytuacji byłoby ono korzystne dla Rosji. Władze USA wyrażały obawy, że Chiny będą dostarczać Rosji uzbrojenie.(PAP)

anb/ tebe/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner