New York
70°
Clear
5:33 am8:12 pm EDT
4mph
69%
29.96
WedThuFri
81°F
81°F
84°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Radni NYC proponują dystrybucję antykoncepcji dla szczurów

15.04.2024

Nowojorscy prawodawcy i radni zastanawiają się jak powinna przebiegać deratyzacja, aby można było przeprowadzać ją w sposób jak najbardziej „humanitarny” dla niemile widzianych gryzoni. Politycy rozważają m.in. zastosowanie antykoncepcji, a jednocześnie zakazanie pułapek klejowych, które narażają szczury i myszy na powolną śmierć z głodu.

Nowe światło na problem „ludzkiego” traktowania szczurów rzuciła na tę kwestię śmierć słynnej nowojorskiej sowy – Flaco. W trakcie sekcji zwłok puchacza wykryto w jego organizmie m.in. trutkę na szczury. Zdaniem weterynarzy substancja powoli wyniszczała organizm ptaka, aż doprowadziła do jego śmierci.

W czasie, kiedy ustawodawcy z Albany rozważają wprowadzenie ogólnostanowego zakazu wykorzystywania przeciwko szczurom pułapek klejowych, jedne z radnych Miasta Nowy Jorku chce podejść do problemu gryzoni z zupełnie innej strony.

Jak wiadomo populacja szczurów bardzo szybko rozrasta się, a walka z gryzoniami opiera się do tej pory na zwalczaniu skutków błyskawicznego rozmnażania szczurów. Radny Nowego Jorku oraz przewodniczący Komisji Sanitarnej i Gospodarki Odpadami Stałymi Shaun Abreu proponuje dystrybuowanie w mieście środków antykoncepcyjnych dla gryzoni.

Chodzi o środek ContraPest – słone i tłuste granulki, zawierające substancje które blokują funkcjonowanie jajników u samic szczurów, a także zakłócają produkcję plemników u samców.

Obecnie najpopularniejszą metodą tępienia gryzoni są wciąż mechaniczne pułapki zatrzaskowe oraz pułapki klejowa, a także trutki. Najmniej inwazyjną metodą zabijania szczurów jest obecnie duszenie ich w kompleksach tuneli tlenkiem węgla.

Tę ostatnią stosuje m.in. Rashad Edwards – aktor telewizyjny i filmowy, który wraz żoną prowadzi w Nowym Jorku firmę Scurry Inc., zajmującą się zwalczaniem szkodników, m.in. szczurów. Edwards zapewnia, że dba o to, aby zabijać szczury z możliwie jak największą empatią w stosunku do tych zwierząt. Jednocześnie sprzeciwia się delegalizacji pułapek klejowych, gdyż te są bardzo skuteczne w walce z innymi szkodnikami, m.in. mrówkami.  

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner