New York
72°
Sunny
5:24 am8:29 pm EDT
8mph
42%
30.24
MonTueWed
84°F
90°F
90°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Polonia

Rafał Pisarczyk Marszałkiem kontyngentu Passaic

17.09.2022
Od lewej: Young Marshal Passaic 2022 Mateusz Wagner, Young Marshal 2018 Alex Mróz, Junior Marshal Jan Pylak, Miss Polonii Passaic 2022 Amanda Modła, Junior Miss Polonii Gabriela Czyżak, Audrey Kapturski – Little Miss Polonii Passaic, Sophia Sardo – Little Miss Polonii 2019 i Rafał Pisarczyk, który czeka na szarfowanie ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Centrala Polskich Organizacji Passaic, Clifton & Vicinity (okolic) wybrała Rafała Pisarczyka na swojego Marszałka. Uroczyste szarfownie odbyło się w sobotę, 10 września. Doskonale znany artysta i społecznik poprowadzi więc 5 Aleją Polonię z New Jersey podczas 85. Parady Pułaskiego na Manhattanie.

The Central of Polish Organizations Passaic, Clifton & Vicinity zorganizowała uroczysty bankiet, podczas którego odbyło się szarfowanie marszałka, młodych marszałków i miss, w ciekawym obiekcie The Brownstone w Paterson, NJ. Zbudowany w XIX wieku przyciąga kunsztem wykonania i historyczną przeszłością. Zachowane w nim zostały autentyczne elementy kolonialne, takie jak ręcznie ociosane belki i otwarte kominki. W tej pięknej posiadłości odbywają się dzisiaj wesela, przyjęcia i bankiety.

SPECJALNI GOŚCIE

Uroczysty bankiet prowadzili: Anetta Sroka – prezes The Central of Polish Organizations Passaic, Clifton & Vicinity, Bożena Jaworska – Marszałek 2018 kontyngentu z Passaic i okolicy oraz Karol Sochacki, odpowiedzialny za wydanie pamiątkowego biuletynu.

Wzięli w nim udział specjalni goście: Marcin Luc – Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2022 z żoną Magdaleną, Jadwiga Kopala – Wielka Marszałek 2020/2021, Bill Pascrell – członek Partii Demokratycznej, przedstawiciel 8. okręgu wyborczego w stanie New Jersey w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Richard Berdnik – szeryf Passaic County, Ray Grabowski – radny miasta Clifton i Pasquale „Pat“ Lepore – komisarz powiatu Passaic. Było też wielu marszałków, którzy w minionych latach prowadzili kontyngent z Passaic i Clifton 5 Aleją. Wśród nich był najstarszy Jan Kaczmarek, który otrzymał szarfę w 1978 roku (to on założył w Passaic w 1953 r. słynną piekarnię Polonia Bakery), oraz jego syn Andrzej, który był marszałkiem w roku 2013, a teraz prowadzi piekarnię po ojcu.

Andrzej Kaczmarek (z lewej) Marszałek Passaic i Clifton 2013 i jego ojciec Jan Kaczmarek, który był Marszałkiem kontyngentu
w roku 1978. W środku siedzi żona Jana Kaczmarka

Wielki Marszałek 2022 Marcin Luc pogratulował Rafałowi Pisarczykowi wyboru. Złożył też gratulacje Miss Polonii Passaic, małym miss i młodym marszałkom. Marszałek Passaic podziękował Wielkiemu Marszałkowi i wręczył mu koszulkę z fragmentem muralu powstańczego, który osobiście namalował na Greenpoincie.

Ksiądz Wacław Sokołowski, proboszcz parafii św. Jana Kantego w Clifton, NJ, również złożył życzenia wszystkim tym, którzy poprowadzą kontyngent 5 Aleją. Zaprosił też uczestników tego szczególnego spotkania do wspólnej modlitwy za wybranych i za Paradę Pułaskiego. Po modlitwie wszyscy zaśpiewali hymn amerykański, a potem polski.

SZARFY I KORONY DLA WYBRANYCH

No i nadszedł ten najważniejszy moment – wręczenia szarf wybrańcom. Najpierw koronę i szarfę otrzymała Audrey Kapturski – Little Miss Polonii Passaic 2022. Junior Miss Polonii Passaic została Gabriela Czyżak, a Miss Polonii – Amanda Modła. Tytuł Junior Marshal otrzymał 11-letni Jan Pylak, a Young Marshal – Mateusz Wagner. Szarfę Marszałka 2022 Passaic-Clifton & Vicinity otrzymał Rafał Pisarczyk. Wręczyła mu ją Marszałek 2019 Nancy Shook-Garretson.

„Pragnę podziękować wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że znalazłem się tu i teraz – powiedział po otrzymaniu szarfy marszałkowskiej Rafał Pisarczyk. – Najpierw chciałem podziękować moim rodzicom i rodzinie za to, że zawsze są blisko i mogę na nich polegać. To z domu wyniosłem szacunek dla drugiego człowieka. Dziękuję wszystkim osobom z Centrali Organizacji Polonijnych za nominację. Jest to dla mnie wielki zaszczyt i nobilitacja. Chcę też podziękować zarządowi Wspólnoty Frydmana w  USA. To jest organizacja, która robi fajne imprezy w lesie i innych miejscach, podczas których tańcują górale. Cieszę się, że jest dzisiaj z nami pan Józef Brynczka z małżonką, bo to oni zapoczątkowali tradycje frydmańskie na terenie Ameryki. No i pragnę podziękować moim przyjaciołom, którzy wspierają mnie. A są to: Bogdan i Adriana Woś-Myśliwiec z mamą Aleksandrą Woś, którzy oddali mi swe serca; Gerard Czyżak, tata Gabrysi – Junior Miss Polonii, spotkałem go przypadkowo i uważam go za swojego brata. Chciałbym też podziękować każdemu z was za to, że jesteście tutaj i że razem coś pozytywnego tworzymy. To, co czujemy w naszych sercach, jest najważniejsze, ponieważ w sercu wszystko się zaczyna i wszystko się kończy. Moim życzeniem jest, abyście odczuwali spokój w swoich sercach, bo tam gdzie jest spokój, tam jest pokój. Jesteśmy tutaj, bo jesteśmy Polakami. Bądźmy dla siebie życzliwi, kochajmy się i cieszmy się z tego, że jesteśmy razem“ – podkreślił. 

Kongresman Bill Pascrell w swoim wystąpieniu stwierdził, że Parada Pułaskiego to wielkie wydarzenie i cieszy się, iż jest organizowana. Cieszy go również to, że ma wielu przyjaciół Polaków, a są to wspaniali lekarze, muzycy czy nauczyciele. „Musimy być blisko siebie, wspierać się nawzajem i wspierać Amerykę“ – zaznaczył.

Szeryf Passaic Richard Berdnik również pogratulował wszystkim wyróżnionym, uściskał im dłonie, a Rafałowi wręczył pamiątkową plakietę.

Szeryf Passaic County Richard Berdnik pogratulował Rafałowi Pisarczykowi wyboru na Marszałka Passaic. Pogratulował też miss i młodym marszałkom. Obok niego stoją komisarz Pasquale „Pat“ Lepore i Ray Grabowski, radny miasta Clifton

Po zakończeniu tej pięknej ceremonii Anetta Sroka poprosiła jej uczestników o uczczenie minutą ciszy tych wszystkich, którzy zginęli i zostali ranni w wyniku zamachów na World Trade Center. 21. rocznica tych zamachów przypadała dzień później, w niedzielę, 11 września.

ZA TO RAFAŁ ZOSTAŁ DOCENIONY

Rafał Pisarczyk jest autorem murali pokazujących ważne postaci i nawiązujących do wydarzeń z historii Polski. Jako pierwszy, w 2013 roku na Brooklynie, namalował mural rotmistrza Witolda Pileckiego. Niestety, już nie istnieje, gdyż został zniszczony po dwóch latach. Potem stworzył mural poświęcony powstańcom warszawskim – w 2014 roku, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, został odsłonięty na ścianie Polskiego Domu Narodowego „Warsaw“ przy Driggs Avenue na Greenpoincie. Namalował wizerunek św. Jana Pawła II na skrzyżowaniu noszącym imię polskiego papieża w Bridgeport, CT, a w Chicopee, MA – mural poświęcony ojcu Łucjanowi Królikowskiemu, polskiemu duchownemu, który stał się opiekunem ponad setki polskich dzieci ewakuowanych z Syberii.

Rafał Pisarczyk stworzył też dwa murale w Ameryce Południowej, a konkretnie w Peru. Pierwszy znajduje się w malutkiej wiosce Canco, na dnie najgłębszego kanionu świata Colca. Przedstawia zamek w Niedzicy, który nazywa się „Dunajec“ i znajduje się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego na Spiszu, blisko miejsca, gdzie artysta dorastał. Mural ten przypomina, że ten najgłębszy kanion na świecie został odkryty przez grupę polskich kajakarzy w 1981 r. Drugi mural, dedykowany polskiemu geniuszowi inżynierii Ernestowi Malinowskiemu, Rafał Pisarczyk namalował w Limie, stolicy Peru, w sercu Universidad Nacional de Ingenieria, czyli politechniki, której Ernest Malinowski był współzałożycielem.

W grupie, która odkryła kanion Colca, był Jurek Majcherczyk. On był też inicjatorem stworzenia obu murali. Rafał – co wyraźnie podkreślił po otrzymaniu szarfy – zachwycił się tą ideą i ją zrealizował.

Rafał Pisarczyk angażuje się także w życie lokalnej Polonii. Od 2015 r. jest prezesem Wspólnoty Frydmana w USA i założycielem zespołu folklorystycznego ZOR. Frydman to jedna z najstarszych wsi na polskim Spiszu i Podtatrzu. To właśnie przez imigrantów z tej miejscowości została założona Wspólnota Frydmana w USA, której jednym z celów było wspieranie rodzinnej wsi.

Rafał Pisarczyk z zarządem Wspólnoty Frydmana w USA. W drugim rzędzie stoją (od lewej): Anna Biedroń z synami, Rafał Pisarczyk, Karol Dewera, Franciszek Pawlik, Ryszard Biedroń, Paweł Pacyga. W pierwszym rzędzie siedzą (od lewej): Agata Jurgowska, Tomasz Jurgowski, Dariusz Brynczka, Roko, Patryk Markowski i Monika Pacyga

WSPÓLNA ZABAWA TO JEST TO!

Po zakończeniu części oficjalnej na wszystkich czekał wspaniały posiłek. Potem był oczywiście deser i lampka wina dla każdego. Kiedy wszyscy pojedli, opadły emocje, na parkiet porwał uczestników tego spotkania zespół Bez Szefa w składzie: Grażyna Dziubek – śpiew, Ewaryst Maleszewski – gitara i Piotr Wyrzykowski – keyborad.

Zespoł Bez Szefa (od lewej): Eweryst Maleszewski, Grażyna Dziubek i Piotr Wyrzykowski

„W styczniu dowiedziałem się o tym wyróżnieniu. Jest dla mnie wielką przyjemnością otrzymanie szarfy i tytułu Young Marshal. Jest to wyraz uznania dla mojej pracy na rzecz polskiego środowiska – powiedział „Nowemu Dziennikowi“ 17-letni Mateusz Wagner, uczeń Passaic County Technical Institute w Wayne, NJ. 

„Bardzo się cieszę, że nasz syn został wyróżniony. Urodził się w USA, ale ceni swe polskie korzenie. Przez wiele lat uczył się w polskiej szkole w Clifton, skończył ją w ubiegłym roku. Promuje polskie tradycje i wartości, z czego jesteśmy, jako rodzice, bardzo dumni“ – dodała mama Mateusza, Anna Wagner.

Na zdjęciu od lewej: Anna Wagner, jej syn Mateusz – Young Marshal Passaic, Clifton i okolicy 2022, Wielki Marszałek
Parady Pułaskiego 2022 Marcin Luc i Andrzej Wagner

Sponsorami bankietu byli: Polonia Bakery w Passaic (Andrzej Kaczmarek), Panorama Tours w Wallington, NJ (Joseph Żak), Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (reprezentowała Unię Marzena Fernandes, menedżer oddziału w Clifton, Marszałek 2015 kontyngentu z Passaic) oraz Shook Funeral Home, Inc. w Clifton.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner