New York
48°
Clear
6:55 am7:09 pm EDT
7mph
34%
30.41
ThuFriSat
64°F
55°F
48°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Ranking amerykańskich metropolii z najwyższą inflacją

16.03.2023

Amerykanie wciąż borykają się z wysoką inflacją, która w zeszłym roku osiągnęła szczyt jakiego nie notowano od 40 lat. Choć inflacja zaczęła nieco zwalniać dzięki takim czynnikom jak podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (FED) mimo to w lutym wskaźnik inflacji w ujęciu rocznym nadal przekraczał 6%.

Wysoka inflacja jest spowodowana wieloma czynnikami, w tym konsekwencjami wynikającymi z pandemii COVID-19, wojną na Ukrainie i brakiem siły roboczej. Rząd ma nadzieję na dalsze ograniczenie inflacji poprzez dodatkowe podwyżki stóp procentowych w tym roku.

W niektórych rejonach USA inflacja nadal bardziej jest odczuwalna niż w pozostałych. WalletHub porównał dane z 22 największych metropolii i po analizie kluczowych wskaźników związanych z indeksem cen konsumpcyjnych, który mierzy inflację opracował ranking miast, gdzie inflacja najbardziej daje się we znaki ich mieszkańcom.

Na pierwszym miejscu jest metropolia Tampa-St. Petersburg-Clearwater na Florydzie, gdzie ceny konsumpcyjne w lutym w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku wzrosły o 8,90 %, na drugim jest obszar metropolii Philadelphia-Camden-Wilmington (obejmujący stany Pensylwania, New Jersey, Delaware i Maryland), na trzecim Phoenix-Mesa-Scottsdale w Arizonie, na czwartym Detroit-Warren-Dearborn w Michigan a na piątym Seattle-Tacoma-Bellevue w stanie Waszyngton.

BK

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY