New York
72°
Sunny
5:24 am8:29 pm EDT
8mph
42%
30.24
MonTueWed
84°F
90°F
90°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Turystyka

Ranking najlpszych paszportów świata

19.07.2023

Na szczycie listy najsilniejszych paszportów świata znalazł się Singapur; Polska wraz z Australią i Węgrami są na szóstej pozycji – podaje we wtorek magazyn „Forbes”, powołując się na najnowszy ranking paszportów londyńskiej firmy doradczej w sprawach obywatelstwa i rezydencji Henley & Partners.

Posiadacze singapurskiego paszportu mogą podróżować bez wizy do 192 krajów. Po raz pierwszy od pięciu lat w 2023 roku na szczycie rankingu Henleya nie znalazła się Japonia, która spadła na trzecie miejsce, za Niemcami, Włochami i Hiszpanią (ex aequo na drugim miejscu – bez wiz do 190 państw).

Prócz Japonii na trzecim miejscu w tym rankingu znalazły się Austria, Finlandia, Francja, Luksemburg, Szwecja i Korea Południowa (189 krajów).

Wielka Brytania, Holandia, Dania, Irlandia są na czwartym miejscu (188) krajów. Na piątym – Belgia, Czechy, Nowa Zelandia, Norwegia, Portugalia i Szwajcaria.

Polska, Australia i Węgry plasują się na szóstym miejscu (186), na następnym – Kanada i Grecja (185), a na ósmym – Litwa i USA (184).

Dziewiąte miejsce zajmują Łotwa, Słowacja i Słowenia (183), a dziesiąte – Estonia i Islandia (182).

Obywatele Afganistanu mogą dostać się bez wizy tylko do 27 innych państw i tym samym znaleźli się na końcu listy.

Ranking Henley Passport Index, prowadzony od 2006 roku, jest jednym z kilku rankingów sporządzanych przez firmy finansowe w celu klasyfikacji paszportów wedle możliwości swobodnego podróżowania ich posiadaczy. Na liście Henley znajduje się 199 paszportów. Jest aktualizowany w czasie rzeczywistym przez cały rok, jeśli wchodzą w życie zmiany w polityce wizowej. Ranking jest oparty na danych dostarczanych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). (PAP)

fit/ mms/

arch.

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner