New York
66°
Partly Cloudy
6:55 am6:34 pm EDT
4mph
77%
30.23
SatSunMon
77°F
73°F
73°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Technologie
Opinie i Analizy

Raport: 9 na 10 małych i średnich przedsiębiorstw stosuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe

26.09.2024

9 na 10 małych i średnich przedsiębiorstw stosuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, a ponad 40 proc. firm przewiduje pozytywne skutki finansowe, wynikające z wdrożenia sztucznej inteligencji – wynika z raportu “Rola AI w MŚP”.

Jak podano w raporcie AI Chamber, 90 proc. małych i średnich przedsiębiorstw stosuje sztuczną inteligencję (AI) i uczenie maszynowe (ML), przy czym prawie co czwarta firma – w znacznym stopniu. Ponad 40 proc. firm przewiduje również pozytywne skutki finansowe wynikające z wdrożenia AI/ML, takie jak wzrost przychodów i redukcja kosztów.

Zaznaczono, iż połowa firm, które korzystają ze sztucznej inteligencji, dostrzega potencjał tej technologii w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Prawie dwie trzecie firm jest przekonana o korzystnym wpływie AI i ML na ich pracę. Najczęściej wskazywane obszary, gdzie AI/ML mają pozytywny wpływ to: IT, marketing/tworzenie kreacji, obsługa klienta, administracja, sprzedaż, logistyka, produkcja i kontrola jakości.

Jak wskazują zebrane dane, ponad 50 proc. przedstawicieli MŚP, które korzystają z AI/ML, przewiduje znaczące zmiany w swojej branży w wyniku dynamicznego rozwoju tych technologii. Wpływ sztucznej inteligencji ma obejmować głównie wprowadzenie nowych produktów opartych na AI, poprawę obsługi klienta dzięki chatbotom, zautomatyzowanie procesów oraz redukcję błędów.

Z raportu wynika także, że prawie 63 proc. badanych MŚP postrzega sztuczną inteligencję oraz uczenie maszynowe jako wsparcie, 15 proc. widzi w tej technologii konkurencję, a jedynie 4 proc. wyraża obawy przed AI.

Według raportu AI Chamber MŚP najczęściej wykorzystują AI/ML do przewidywania sprzedaży (56 proc.), targetowania w ramach kampanii (55 proc.), analizy zużycia zasobów (51 proc.), dynamicznego kształtowania cen (51 proc.), analizy sprzedaży krzyżowej (48 proc.), analizy danych (36 proc.), automatyzacji zadań (30 proc.), zarządzania ryzykiem (23 proc.), tworzenia reklam (23 proc.) i grafik social media (21 proc.), rozwoju nowych produktów lub usług, wykrywania oszustw i nadużyć (20 proc.) oraz wsparcia w podejmowaniu decyzji biznesowych (19 proc.).

Zaznaczono, że firmy o zasięgu lokalnym lub regionalnym oraz mniejsze przedsiębiorstwa rzadziej korzystają z AI i ML niż te o większym, międzynarodowym zasięgu. W ocenie autorów raportu im dłużej dana firma działa na rynku, tym ma bardziej pozytywny stosunek do sztucznej inteligencji i lepszą ocenę jej wpływu na biznes: 51 proc. to firmy o stażu mniej niż 5 lat, 58 proc. – firmy ze stażem 5-10 lat na rynku i 62 proc. – przedsiębiorstwa istniejące na rynku dłużej niż 10 lat.

W raporcie przekazano także, że w 40 proc. wszystkich badanych firm stosujących AI kierownictwo aktywnie wspiera korzystanie z tych technologii. W co czwartej firmie korzystającej ze wsparcia AI kierownictwo nie narzuca wyboru narzędzi pracownikom, a w 11 proc. przypadków decyduje ono o konkretnych rozwiązaniach.

Podkreślono jednak, iż według 41 proc. respondentów kierownictwo utrudnia rozwój AI/ML w ich przedsiębiorstwie. 48 proc. badanych MŚP twierdzi, że ich firma preferuje tradycyjne metody pracy i ma opór przed wprowadzaniem nowych rozwiązań AI.

Około 40 proc. badanych przedsiębiorstw, które jeszcze nie wprowadziły AI, nie planuje tego w najbliższej przyszłości. W ocenie autorów raportu główne przyczyny to brak wiedzy lub doświadczenia w tym obszarze, inne priorytety w firmie, brak zapotrzebowania, oraz brak odpowiednich zasobów ludzkich do zarządzania i utrzymania systemów opartych na AI/ML.

Raport AI Chamber 2024 „Rola AI w MŚP” bazuje na badaniu przeprowadzonym na 350 pracownikach decyzyjnych (kadra zarządzająca oraz specjaliści posiadający wpływ na podejmowanie decyzji w firmie) pracujących w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce, Czechach, Estonii, Rumunii.

AI Chamber (Izba AI) to powstała w tym roku instytucja zrzeszająca już kilkadziesiąt startupów, firm, organizacji i ngos-ów AI w Polsce. (PAP)

agg/ malk/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner