New York
82°
Sunny
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
68%
30.07
SunMonTue
91°F
95°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Raport: tylko 40 proc. Polaków regularnie się bada

01.08.2023

Do lekarza raz na pół roku lub rzadziej zgłasza się ok. 40 proc. Polaków. Pandemia nie przyczyniła się do wzrostu częstotliwości tych wizyt – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut IQS na potrzeby ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej „Pobierz Zdrowie”.

Jak wynika z raportu kampanii „Pobierz Zdrowie”, tylko 44 proc. respondentów deklaruje regularne odwiedzanie lekarza w celu odbycia profilaktycznych badań medycznych.

„Z raportu jednoznacznie wynika, że Polakom brakuje motywacji do wykonywania badań profilaktycznych. A pamiętajmy, że właściwa profilaktyka zdrowotna i regularne badania mogą nie tylko zapobiegać poważnym chorobom i ich konsekwencjom, ale także ratować życie” – oceniła cytowana w komunikacie koordynatorka kampanii „Pobierz Zdrowie” dr n. med. Karolina Karabin.

Blisko połowa ankietowanych (46 proc.) decyduje się na kontrolną diagnostykę z własnej potrzeby dbania o zdrowie, a nie tylko ze względu na polecenie lekarza. Jako najpopularniejsze badania diagnostyczne wskazano badania krwi (73 proc.), moczu (60 proc.) oraz prześwietlenia i USG (53 proc.). Najrzadziej wykonywana okazała się diagnostyka kału (21 proc.).

Natomiast za objawy wymagające konsultacji z lekarzem najczęściej uznano problemy okulistyczne (89 proc.), a w dalszej kolejności: bóle w okolicy serca (87 proc.), problemy z oddychaniem (86 proc.) czy ze słuchem (82 proc.). Wśród trzech najrzadziej wskazywanych symptomów wymagających konsultacji lekarskiej znalazły się katar, biegunka oraz obniżony nastrój.

Jednocześnie, jak wynika z badania, aż 72 proc. Polaków boi się choroby swojej lub bliskich. „Najwięcej lęków wiąże się ze standardową troską – chęcią, aby rodzina była po prostu zdrowa” – wskazano w komunikacie.

Dolegliwościami, które wywołują największy strach wśród respondentów, są choroby nowotworowe, ciężkie czy przewlekłe choroby, nagłe wypadki i nieprzewidziane schorzenia, problemy kardiologiczne, a także bóle mięśniowo-stawowe.

Jak oceniła ekspertka merytoryczna kampanii, psycholożka i psychoterapeutka z Centrum Psychoterapii Poznaj Lęk Natalia Kocur, obawa przed chorobami jest powszechna i zwykle wiąże się z naturalnym pragnieniem ochrony i zachowania zdrowia.

„Niemniej jednak, przesadna troska może prowadzić do leku i obsesji, które są zdecydowanie bardziej szkodliwe dla jakości naszego życia” – dodała.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI przez Instytut badań IQS w czerwcu 2023 roku na reprezentatywnej grupie 800 mieszkańców Polski, pokazującej ogólnie występowanie określonych poglądów i zachowań w kontekście dbania o zdrowie oraz badań profilaktycznych.

Ogólnopolska kampania zdrowotna „Pobierz Zdrowie” ma na celu podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat badań profilaktycznych oraz zachęcenie do regularnego monitorowania swojego stanu zdrowia. Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest portal uPacjenta.pl.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ mir/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner