Południowo zachodnią część USA ponownie nawiedziła fala upałów. Rekordowe upały notuje stolica stanu Arizona Phoenix, gdzie temperatura powyżej 100 stopni Fahrenheita (blisko 38 st. Celsjusza) utrzymuje się już od 100 dni.
Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) zwraca uwagę, że o tej porze roku w centralnej Arizonie zawsze jest gorąco. Rok 2024 stanowi jednak pod tym względem wyjątek. Od wielu dni temperatura powietrza w Phoenix przekracza rekord ustanowiony w roku 1993, kiedy tak wysoka temperatura utrzymywała się przez kolejnych 76 dni.
W Phoenix tego lata zarejestrowano też 37 nocy, podczas których nie ochłodziło się poniżej 32.2 stopnie C., co stanowi kolejny rekord. Było także 54 dni z temperaturami 110 stopni F (43.3 C.). Miasto dzieli jeden dzień od pobicia rekordu 55 dni z minionego roku.
Długie okresy gorąca na pustyni zazwyczaj przerywa deszcz, ale monsun nie dostarczył w tym roku zbyt wiele opadów. Zdaniem meteorologów nie wygląda na to, by nastąpiły one w najbliższym czasie.
CBS News podkreśla, że w tym tygodniu w zachodniej Ameryce przewiduje się nadzwyczajnie wysokie temperatury. Ostrzeżenia przed nadmiernym upałem obejmują Arizonę, w tym Phoenix i Lake Havasu City. Podobnie ma być m.in. w Las Vegas, Laughlin, Pahrump i innych częściach Nevady oraz w niektórych rejonach Kalifornii, Utah i Nowego Meksyku.
Urzędnicy ds. zdrowia publicznego w hrabstwie Maricopa w Arizonie — gdzie znajduje się Phoenix, najgorętszy obszar metropolitalny w USA — podają, że do 24 sierpnia potwierdzono tam 150 zgonów związanych z upałem, a przyczyny 443 są badane.
Departament Leśnictwa w Arizonie wydał dla kilku hrabstw ostrzeżenia przed wybuchem pożarów.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ jm/