New York
61°
Sunny
6:15 am7:35 pm EDT
5mph
77%
29.8
TueWedThu
72°F
59°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Sport
Publicystyka
Turystyka

Rekordowy sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk

07.10.2022

Od kwietnia do września br. w Porcie Gdańsk obsłużonych zostało 79 statków wycieczkowych. Był to rekordowy rok pod względem ilości zawinięć – poinformowała w piątek Anna Drozd z Portu Gdańsk. Na zwiększenie ruchu w portach na Bałtyku wpłynęła wojna w Ukrainie – dodała.

Jak przekazała w komunikacie prasowym Anna Drozd, na zwiększenie ruchu w portach na Bałtyku wpłynęła wojna w Ukrainie. „Wynikało to z decyzji armatorów – do największego rosyjskiego portu pasażerskiego w Petersburgu nie zawijały jednostki pasażerskie. Za to chętnie gościły one m. in. w polskich portach” – wyjaśniła.

Podała, że w Porcie Gdańsk obsłużonych zostało 79 jednostek z 29,5 tys. pasażerami na pokładach.

W komunikacie zwrócono uwagę, że dotychczas rekordowym rokiem pod względem zawinięć był 2018 r.

Anna Drozd podkreśliła, że ten sezon był „zdecydowanie najlepszy w historii portu” zarówno jeśli chodzi o ilość jednostek zawijających do portu, jak i pod względem przychodów z opłat portowych, które były blisko 2,5-krotnie większe od poprzedniego rekordu z 2018 roku.

Dodała, że w tym roku najwięcej zawinięć odnotowano w lipcu, kiedy do gdańskiego portu przypłynęły 23 jednostki, na pokładach których znajdowało się w sumie 8,7 tys. pasażerów. „Największym statkiem była +Marina+ o długości 239 m, jedocześnie także na tej jednostce obsłużono 1026 pasażerów, najwięcej ze wszystkich wycieczkowców, które cumowały w Porcie Gdańsk” – dodała.

W komunikacie poinformowano także, że na rok 2023 zarezerwowano już miejsce dla 80 jednostek wycieczkowych.

„Chcemy promować Port Gdańsk jako idealną destynację do podróży wśród zagranicznych armatorów, jak również mówić o ogromnym potencjale turystyki naszego regionu, dlatego jesteśmy obecni na największych targach cruise’owych na świecie” – dodał Michał Stupak z Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, cytowany w komunikacie. (PAP)

Autor: Dariusz Sokolnik

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner