New York
43°
Clear
7:03 am4:28 pm EST
4mph
45%
30.2
MonTueWed
48°F
55°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Ropa w USA tanieje, ale w całym tygodniu zaliczyła zwyżkę cen o ponad 3 proc.

28.10.2022

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w piątek, ale w kończącym się tygodniu surowiec zyskał ponad 3 proc. – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 88,00 USD, niżej o 1,21 proc.

Brent na ICE w dostawach na XII wyceniana jest po 96,10 USD za baryłkę, niżej o 0,89 proc.

Sytuacja na rynkach produktów naftowych zacieśnia się, a eksport ropy z USA rośnie, co świadczy o poprawie popytu na surowiec na świecie.

W kończącym się tygodniu ropa zaliczy zwyżkę o ponad 3 proc., a w październiku – zaliczy pierwszy miesięczny wzrost notowań po 4 poprzednich miesięcznych spadkach cen wywołanych eskalacją obaw o spowolnienie gospodarcze na świecie.

Niedawna decyzja krajów OPEC+ o cięciu dostaw surowca z krajów sojuszu o 2 mln baryłek dziennie od listopada oraz zbliżające się sankcje UE na dostawy rosyjskiej ropy do regionu zaostrzają na rynkach paliw perspektywę dostaw ropy.

„Rynek ropy skorzystał wcześniej na słabym kursie USD, w którym wyceniana jest ropa i są też nadzieje na silne odbicie gospodarcze w Chinach” – mówi Ed Moya, starszy analityk rynku w Oanda Corp.

„Teraz uwaga inwestorów skupi się mocniej na ryzyku recesji, co obniżyłoby prognozy dotyczące popytu na ropę do końca tego roku” – dodaje. (PAP Biznes)

aj/ ana/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY