New York
63°
Light Rain
6:46 am6:48 pm EDT
18mph
86%
30.12
TueWedThu
61°F
68°F
68°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Rosja jest zdesperowana, poszukuje dostaw broni m.in. w Korei Północnej

21.10.2022

Rosyjskie władze są zdesperowane i zwracają się do krajów w rodzaju Iranu i Korei Północnej, poszukując tam możliwości nabywania broni na wojnę z Ukrainą – ocenił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Kreml jest zainteresowany pozyskiwaniem m.in. od Pjongjangu „rzeczy, których nie jest w stanie wytworzyć lub zdobyć w inny sposób”. W wyniku zachodnich sankcji Rosjanie „nie mają zdolności produkcyjnych, możliwości importu ani kluczowych czynników produkcji, dlatego rozmawiają z Iranem i analizują (szanse) porozumień z Koreą Północną” – powiedział w czwartek Price.

Rosja kupuje od Korei Północnej miliony pocisków artyleryjskich i rakiety krótkiego zasięgu, co świadczy o skuteczności sankcji gospodarczych nałożonych na Kreml. Restrykcje poważnie ograniczyły możliwości Moskwy w zakresie importu – poinformował na początku września dziennik „New York Times” za raportem amerykańskiego wywiadu.

Nie ujawniono wówczas szczegółów rosyjskich transakcji z Pjongjangiem, zwłaszcza dotyczących konkretnych rodzajów uzbrojenia, a także wielkości i terminów dostaw. Powiadomiono jedynie, że oprócz pocisków i rakiet Moskwa może być też zainteresowana „dodatkowym sprzętem ofensywnym” produkcji północnokoreańskiej.

14 września doniesienia „NYT” potwierdziło brytyjskie ministerstwo obrony. „W obliczu topniejących zapasów uzbrojenia Rosja najpewniej sprowadza coraz więcej broni z innych krajów obłożonych sankcjami, takich jak Iran i Korea Północna” – przekazano w komunikacie władz w Londynie. (PAP)

szm/ tebe/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY