New York
73°
Rain
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
92%
30.16
SunMonTue
90°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Rosja: Julia Nawalna wpisana na listę „terrorystów i ekstremistów”

11.07.2024
ulia Nawalna fot. GIAN EHRENZELLER

Julia Nawalna, wdowa po zmarłym w kolonii karnej rosyjskim opozycjoniście Aleksieju Nawalnym, została wpisana na listę „terrorystów i ekstremistów”, prowadzoną przez Federalną Służbę Monitoringu Finansowego (Rosfinmonitoring) – poinformowały w czwartek rosyjskie kanały niezależne na Telegramie.

We wtorek sąd w Moskwie wydał zaocznie nakaz aresztowania Nawalnej na dwa miesiące. Została ona oskarżona o udział w organizacji ekstremistycznej.

Kilka dni temu Nawalna została przewodniczącą amerykańskiej Fundacji Praw Człowieka (HRF), zastępując na tym stanowisku byłego mistrza świata w szachach i krytyka Kremla Garriego Kasparowa. Zapowiedziała wówczas, że będzie intensywnie kontynuować walkę zmarłego męża z Putinem.

47-letnia Nawalna przebywa obecnie na emigracji. Po wydaniu przez moskiewski sąd nakazu aresztowania zwróciła się do swoich zwolenników, aby „nie zapomnieli, że Putin jest mordercą”. „Mówiąc o tym, proszę nie zapomnieć mówić najważniejszego: Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym. Jego miejsce jest w więzieniu; nie gdzieś w Hadze, w przytulnej celi z telewizorem, ale w Rosji – w tej samej kolonii karnej i tej samej celi o wymiarach 2 na 3 metry, w której zabił Aleksieja” – napisała na platformie X.

16 lutego br. rosyjskie władze więzienne oznajmiły, że więziony od trzech lat Nawalny zmarł w łagrze za kołem podbiegunowym. (PAP)

mw/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner