Emisja popiołu z wulkanu z Szywiełucz na Kamczatce sięga na wysokość do 9 km nad morzem, co stwarza niekorzystne warunki dla lotnictwa – ostrzegł, cytowany przez agencje TASS, kierownik naukowy Centrum Hydrometeorologicznego Rosji Roman Wilfand.
„Przewiduje się emisję popiołu do wysokości 9 km nad poziomem morzem. Taka sytuacja, choć rzadka, stwarza pewne utrudnienia dla ruchu lotniczego” – powiedział główny rosyjski meteorolog. Zaznaczył, że w takich warunkach przyjmuje się jako optymalną decyzję o zmianie trasy lotu w zależności od obszaru rozproszenia popiołu.
Szywiełucz – aktywny wulkan znajdujący się na półwyspie Kamczatka w Rosji, najdalej wysunięty na północ aktywny wulkan tego półwyspu, uważany jest również za jeden największych i najaktywniejszych wulkanów w tym regionie. Położony jest w odległości około 450 km od Petropawłowska Kamczackiego. Jego wysokość wynosi 3307 m n.p.m. Wiek wulkanu szacowany jest na 60-70 tysięcy lat.
W sobotę na wschód od Kamczatki doszło do trzęsienia ziemi. Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne przekazało, że wstrząsy miały magnitudę 7,2. Wydano ostrzeżenie o zagrożeniu tsunami. Epicentrum znajdowało się ok. 90 km na wschód od Pietropawłowska Kamczackiego.
Amerykańskie Pacific Tsunami Warning Centre w Honolulu oceniło, że zagrożenie tsunami obejmuje wybrzeża położone w odległości do 300 km od epicentrum trzęsienia ziemi. (PAP)
san/
arch.