New York
45°
Mostly Cloudy
6:52 am7:11 pm EDT
3mph
53%
30
SatSunMon
48°F
61°F
52°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Świat

Rosyjska agresja przyniesie głód 40-50 mln ludzi

24.06.2022

Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadzi w tym roku do głodu 40-50 mln osób – powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken w Berlinie. Odpowiedzialność za to ponosi wyłącznie Rosja, kryzysu żywnościowego nie można usprawiedliwiać nałożonymi przez Zachód sankcjami – podkreślił.

„Nie ma innej przyczyny niż rosyjska blokada Ukrainy i to, że Rosja w wielu przypadkach odmawia z powodów politycznych eksportu własnego zboża” – mówił Blinken na wspólnej konferencji prasowej z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock.

W piątek niemiecki rząd zorganizował międzynarodową konferencję poświęconą kryzysowi żywnościowemu związanemu z wojną na Ukrainie.

Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że Rosja nie ma żadnego usprawiedliwienia, by wstrzymywać się z wysyłaniem ważnych towarów na światowe rynki. „Z sankcji, które nałożyliśmy na Rosję wspólnie z wieloma innymi państwami zwolniona jest żywność, produkty spożywcze, nawozy, ubezpieczyciele i spedytorzy” – zaznaczył Blinken. (PAP)

adj/ ap/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY