New York
63°
Sunny
6:49 am7:14 pm EDT
11mph
22%
29.92
MonTueWed
57°F
52°F
54°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Prawo i Finanse

Rząd zgodził się na połączenie spółek Grupy Lotos oraz PKN Orlen

19.07.2022

Rząd zgodził się na połączenie spółek Grupy Lotos oraz PKN Orlen. Decyzja jest elementem konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej Orlen, Lotos oraz PGNiG przy wiodącej roli w tym procesie PKN Orlen.


„Rozwiązanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej” – podkreśliła Kancelaria Premiera.
W oświadczeniu po posiedzeniu rządu przekazano, że w związku z ogólnoświatową transformacją energetyczną, która polega na stopniowym odchodzeniu od węglowodorów i paliw konwencjonalnych na rzecz nowych i bardziej zrównoważonych źródeł energii spółki sektora zmuszone są szukania nowych, perspektywicznych obszarów biznesowych, które będą w stanie zagwarantować im możliwość długoterminowego rozwoju. Jak podkreślono, połączenie Grupy Lotos z PKN ORLEN umożliwi osiągnięcie poprawy efektowności operacyjnej w dotychczasowych obszarach działalności, takich jak wydobycie i produkcja rafineryjna. Zaznaczono, że dzięki konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego powstanie silny polski koncern multienergetyczny, z wiodącą rolą PKN ORLEN.


„Wykorzystując efekt synergii, będzie on zdolny do sprostania wyzwaniom transformacji energetycznej oraz konkurowania na rynku z europejskimi i światowymi firmami. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej” – tłumaczy rząd.


Zapowiedziano, że koncern postawi na dywersyfikację prowadzonej działalności i utrzymanie konkurencyjności w długim terminie. W komunikacie stwierdzono, że w perspektywie 2030 roku koncern może stać się jednym z największych zintegrowanych producentów petrochemii w Europie.
„Dodatkowo, wychodząc naprzeciw wyzwaniom transformacji, polska firma chciałaby inwestować znaczne środki w rozwój technologii recyklingu tworzyw sztucznych” – wskazano.


Kolejnym obszarem strategicznego rozwoju będzie energetyka.
„Chodzi o realizację ambitnych inwestycji w nisko- i zeroemisyjną energetykę. Połączony koncern stanie się liderem w obszarze energetyki odnawialnej i niskoemisyjnej energetyki gazowej” – wyjaśnia rząd.
Do 2030 roku koncern ma posiadać w sumie ponad 3,5 tysiąca stacji paliw w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, wraz z rozbudowaną siecią ładowarek do pojazdów elektrycznych. Połączony koncern będzie również posiadał skalę i środki umożliwiające rozwój najbardziej innowacyjnych obszarów, takich jak np. wykorzystanie wodoru.
Wniosek o połączenie spółek przedłożył minister aktywów państwowych.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/CIR/w Wj

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY