New York
77°
Partly Cloudy
5:41 am8:23 pm EDT
3mph
52%
30.1
SatSunMon
86°F
88°F
86°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Rzecznik rządu: 5,1 proc. w maju – to najniższe bezrobocie w historii Polski

27.06.2023

Z danych GUS wynika, że maju stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,1 proc. To najniższe bezrobocie w historii Polski – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. To pokazuje, że rozwiązania, które do tej pory funkcjonowały w kraju, przyniosły dobry efekt – ocenił.

Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił w czasie poniedziałkowego briefingu prasowego, że mamy najniższą w historii Polski stopę bezrobocia.

„Główny Urząd Statystyczny podał informację dotyczącą danych w tym zakresie. W maju stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,1 proc., zaś miesiąc temu było to 5,2 proc.” – powiedział Müller.

Jak zaznaczył, „to pokazuje, że rozwiązania, które do tej pory funkcjonowały w Polsce, w szczególności w okresie covidowym – kwestie związane z tarczami finansowymi, tarczami antykryzysowymi – przyniosły dobry efekt w postaci bardzo niskiego bezrobocia, najniższego w historii Polski”.

„To, co było zmorą przez wiele lat, dziś na szczęście jest już za nami” – ocenił.

Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że „czasy kryzysowe związane z covidem, z wojną na szczęście nie wpłynęły negatywnie na stopę bezrobocia w Polsce”. „Polskie firmy i polscy pracownicy bardzo dobrze sobie radzą w tym obszarze” – ocenił Müller.

Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce i w Czechach w kwietniu wyniosła 2,7 proc.

„(W przypadku) statystyk Eurostatu jest inna klasyfikacja, jeśli chodzi o wysokość procentową, bo nieco inaczej się liczy wysokość bezrobocia w tych klasyfikacjach” – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu. „Stopa bezrobocia 2,7 proc. plasuje nas z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej razem z Czechami”; „pod tym wzgląd jesteśmy liderami” – ocenił.

„Rozwiązania finansowe i podatkowe powodują, że Polska jest dobrym miejscem do tworzenia nowych zakładów pracy, co zresztą udowadniają kolejne dobre informacje dotyczące inwestycji w Polsce” – dodał. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ ann/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner