New York
48°
Sunny
6:59 am7:07 pm EDT
4mph
41%
30.24
TueWedThu
61°F
57°F
64°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

„Rzeczpospolita”: Covidowa przykrywka

01.02.2023

Rząd chce w tym roku wydać 25 mld zł z funduszu pandemicznego m.in. na dopłaty do cen energii – pisze w środę „Rzeczpospolita”.

Według gazety „rząd zamienił Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 na wehikuł projektów społecznych i rozwojowych”.

„+Rzeczpospolita+ poprosiła Kancelarię Premiera o plan finansowy funduszu na ten rok. Okazuje się, że wydatki zaplanowano na prawie 25 mld zł, a wpływy na ponad 17 mld zł. Mają pochodzić głównie z emisji obligacji lub z kredytów (16,8 mld zł)” – czytamy.

„Żadna z tych kwot nie będzie widoczna w budżecie państwa, który do przyszłego wtorku powinien podpisać prezydent Andrzej Duda. FPC-19 jest bowiem funduszem pozabudżetowym. Gdyby był częścią budżetu centralnego, to deficyt wyniósłby w tym roku prawie 83 mld zł, a nie jak zapisano w ustawie – 68 mld zł” – podaje „Rz”.

Jak czytamy, powołany w marcu 2020 r. fundusz przeznaczany jest nie tylko na wspomaganie ochrony zdrowia, lecz także na finansowanie programów osłonowych i rozwojowych.

„W tym roku ponad 17 mld zł przeznaczonych jest na Program Inwestycji Strategicznych, a ponad 5,8 mld zł na rekompensaty wynikające z wysokich cen energii elektrycznej, paliw oraz na wypłatę dodatków węglowych” – wskazuje „Rz”.

Centrum Informacyjne Rządu, przesyłając dziennikowi plan finansowy, zaznaczyło, że rządowe programy inwestycyjne to „odpowiedź na międzynarodowy kryzys gospodarczy wywołany pandemią i zerwaniem łańcuchów dostaw”. Wydatki wynikają również z problemów z inflacją i kryzysem energetycznym – czytamy.

„Rząd ma zamiar utrzymać fundusz przez kilka następnych lat i chce zwiększać jego zadłużenie, finansując poza budżetem projekty rozwojowe. W +Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2023–2026+, którą rząd przyjął jesienią, przewidziano, że w 2026 r. zadłużenie funduszu covidowego może wynieść ok. 250 mld zł. Przede wszystkim ze względu na dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych” – pisze „Rz”.(PAP)

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY