New York
37°
Partly Cloudy
7:09 am5:08 pm EST
7mph
51%
30.18
SunMonTue
52°F
50°F
39°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

„Rzeczpospolita”: Drożyzna nie odpuści

04.01.2023

W najbliższych miesiącach czekają nas kolejne podwyżki. Mocno zdrożeją m.in. alkohole, mięso, nabiał i warzywa – podaje w środę „Rzeczpospolita”.

Gazeta podkreśla, że „ceny od miesięcy biją rekordy, a rok 2023 wcale nie zapowiada się lepiej: żywność, już przecież bardzo droga, jeszcze zdrożeje”.

„Z danych zebranych przez nas wśród firm badawczych, związków branżowych i działów zakupów sieci handlowych wynika, że nabiał czy tłuszcze roślinne nadal mogą drożeć co najmniej o 20–30 proc., tylko nieco mniej mięso, pieczywo czy alkohole. Mocno będą rosnąć też ceny warzyw i owoców, zwłaszcza importowanych” – informuje.

„W 2022 r. średni wzrost cen żywności wyniósł od 22,3 proc. według GUS, do 25,8 proc. według indeksu cen w sklepach detalicznych. To oznacza, że wybrane jednostkowe produkty, nie tylko żywnościowe, podrożały nawet o 80–100 proc.” – mówi prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW. „W roku 2023 r. nastąpi wyhamowanie wzrostu cen żywności, ale powolne i wynikające m.in. z efektu wysokiej bazy w 2022 r.” – dodaje Raczkowski.

Jak czytamy, „Krzysztof Łuczak, główny ekonomista Grupy Blix, prognozuje, że największych zwyżek cen możemy się spodziewać na przełomie pierwszego i drugiego kwartału”.

„Najmocniej wśród żywności zdrożeją m.in. produkty tłuszczowe (oleje i masła), mięso (szczególnie drobiowe), nabiał (w tym mleko i sery) oraz warzywa” – przewiduje Łuczak. „Najbardziej będzie to widoczne w okolicach marca i kwietnia. Później dynamika może lekko wyhamować” – dodaje.

Zbigniew Sierocki, dyrektor zarządzający ASM Sales Force Agency, mówi „Rz”, że „nie unikniemy również wzrostu cen pieczywa”. „Powodem są m.in. rosnące ceny surowców oraz energii” – mówi.

Dziennik zwraca uwagę, że „sklepy już przygotowują klientów na podwyżki, tłumacząc je rosnącymi kosztami prowadzenia działalności”. „Poszła w górę płaca minimalna, do tego znacznie droższa jest energia czy gaz, zdrożeją paliwa. W efekcie ceny będą rosły” – tłumaczy Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. (PAP)

dap/ joz/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY