New York
43°
Sunny
7:01 am4:29 pm EST
5mph
41%
30.49
SatSunMon
59°F
45°F
46°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Turystyka

„Rzeczpospolita”: Drożyzna zbiera żniwo w hotelach

04.11.2022

Od 20 do 40 proc. będą droższe świąteczne i noworoczne pobyty w hotelach. Część obiektów może się zamknąć na zimę – czytamy w piątkowej „Rzeczpospolitej”.

„Rzeczpospolita” podaje wyniki ankiety przeprowadzonej wśród hotelarzy na początku października przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego (IGHP). Według tych danych aż 92 proc. hoteli i obiektów wypoczynkowych miało obłożenie na grudzień poniżej 30 proc.

„Oznacza to, że Polacy, przynajmniej na razie, wstrzymują się z rezerwacjami na okres świąteczno-noworoczny” – mówi, cytowany przez „Rzeczpospolitą”, sekretarz generalny IGHP Marcin Mączyński. „Mocno wierzymy, że sytuacja się polepszy, ale dzisiaj nie wygląda dobrze. Dochodzą do nas sygnały, że są obiekty, które podjęły decyzję o zamknięciu na czas zimy” – dodaje.

Jego zdaniem nie ulega wątpliwości, że w tym roku w hotelach będzie drożej niż rok temu. Dodaje, że cena za nocleg w zdecydowanej większości zależy od kosztów, jakie ponosi hotel, czyli w głównej mierze kosztów towarów i usług, żywności, wynagrodzeń, gazu i energii elektrycznej. „Wszyscy doświadczamy teraz dynamicznego wzrostu cen w każdym obszarze. Wyniki naszej ankiety są pod tym względem przerażające” – wskazuje. (PAP)

mchom/ mmu/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY