New York
52°
Fair / Wind
6:19 am7:33 pm EDT
20mph
61%
29.53
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska
Publicystyka
Turystyka

Sanepid: sinice na czternastu kąpieliskach nad morzem

13.08.2022

Na trzynastu kąpieliskach nad morzem w Zatoce Gdańskiej utrzymują się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli. Taka sytuacja jest m.in. na wszystkich kąpieliskach w Gdyni i Sopocie – poinformował w sobotę sanepid.

Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w sobotę po południu, że woda na części kąpielisk w Zatoce Gdańskiej jest nieprzydatna do kąpieli.

Zgodnie ze stanowiskiem sanepidu nie powinno się kapać w: Rewie od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinkach; w Gdyni – Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie oraz w Sopocie – Kamiennym Potoku-Kolibie, wejściach 13-17, Parku Północnym, K22, Łazienkach Południowych I oraz II oraz wejściu 32A-33 i w Jastarni przy wejściu nr 44.

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w sobotę po południu na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu – zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami – woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ mhr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner