New York
70°
Sunny
6:39 am7:20 pm EDT
12mph
47%
29.39
SunMonTue
52°F
61°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Polska

Sellin: najbliższe wybory są też o tym, czy pójdzie przez Polskę fala likwidacji pomników Jana Pawła II

10.03.2023

Najbliższe wybory są nie tylko o tym, czy przetrwa polska demokracja. Te wybory są też o tym, czy pójdzie przez Polskę fala likwidacji pomników Jana Pawła II, nazw ulic i skwerów – powiedział w piątek sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury odniósł się na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia do wyemitowanego w poniedziałek w TVN24 reportażu Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3”, w którym opisane zostały przypadki trzech kapłanów: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły.

Ocenił, że „twórcy szkalującego Karola Wojtyłę reportażu są zwykłymi ignorantami”. „To materiał zrobiony pod tezę, do której to tezy interpretowano materiały, zebrane przez komunistyczną bezpiekę, których ona sama nie użyła za życia JPII, widocznie sami mieli wątpliwości co do ich wiarygodności i co do ich siły, jeśli chodzi o możliwość skutecznego zaatakowania ich głównego wroga” – powiedział Sellin.

Wskazał, że „dla Sowietów i komunistów w Polsce głównym wrogiem był Kościół rzymskokatolicki, każdy seminarzysta już idąc do seminarium duchownego miał zakładaną teczkę, jak został wyświęcony była prowadzona do końca życia”. „Przeciwko każdemu duchownemu w Polsce, rzymskokatolickiemu” – dodał.

Jak mówił, „dziennikarze, wychowani w III RP, którzy mogą wolne słowo uprawiać m.in. dzięki Janowi Pawłowi II w tak nierzetelny, nieuczciwy sposób, atakują największy autorytet w historii Polski”.

Pytany o to, jak traktuje wybiórcze podchodzenie do zasobów archiwalnych pozostawionych przez Służbę Bezpieczeństwa, odpowiedział: „środowiska medialne takie, jak TVN czy Gazety Wyborczej oskarżają tych, którzy używają materiałów zebranych przez SB i będących dzisiaj w dyspozycji IPN-u, a tymczasem, kiedy można zaatakować osobę, na której im zależy, żeby ją zaatakować, okazuje się nagle, że materiały SB są wiarygodne, wyrywa się je z kontekstu historycznego, interpretuje po swojemu pod tezę, nie konfrontuje się z innymi materiałami, one są wręcz święte, że pokazują rzeczywistą prawdę o tamtych czasach”.

„Schizofrenia jakaś w podejściu do tej sprawy, bo pamiętamy, jaką histerię zawsze wszczynały te środowiska, kiedy lustrowało się na podstawie tych materiałów, inne osoby” – przypomniał wiceszef MKiDN.

Ocenił, że „środowiska lewicowo-liberalne, które wierzą w determinizm dziejów, który mówi im, że cywilizacja zachodnia musi się zmieniać w kierunku lewicowo-liberalnym, z tymi wszystkimi szaleństwami, które stoją za ta ideologią, które nawet niedawno poznawaliśmy w ramach programu C40, uważają, że wszyscy, którzy przeszkadzają w realizowaniu tego projektu cywilizacyjnego, powinni być osłabiani czy wręcz eliminowani”.

Dodał, że nauczanie Kościoła katolickiego i Jana Pawła II jest tak niebezpieczne dla lewicowo-liberalnego projektu ideologicznego, że „trzeba podciąć jego autorytet, żeby mówić +tego pana nie czytajcie, bo on jest obarczony taką skazą z własnej przeszłości+”.

Wskazał, że najbliższe wybory są „nie tylko o tym, czy przetrwa polska demokracja, bo idą do władzy ludzie, którzy chcą przeciwników politycznych zamykać do więzień, likwidować nieprzychylne im media itd.; te wybory są nie tylko o tym, czy utrzyma się polska suwerenność i niepodległość; są też o tym, czy pójdzie przez Polskę fala likwidacji pomników JPII, nazw ulic i skwerów”. „To są również o tym wybory” – podkreślił wiceminister kultury.

Sellin został zapytany także o obywatelski projekt ustawy w sprawie likwidacji TVP Info i zniesienia opłat abonamentowych, który został w czwartek odrzucony przez Sejm. Wskazał m.in., że „nieodpowiedzialność tej propozycji polega na tym, że to właśnie media publiczne, zwłaszcza stacje informacyjne, mają pewne obowiązki, których media komercyjne nie mają, jeśli chodzi o bezpieczeństwo państwa w czasie klęsk żywiołowych, w czasie wojny, w czasie zagrożenia wojną”.

„To też trzeba brać po uwagę, że właśnie te obowiązki na mediach publicznych ciążą, a stacja informacyjna w telewizji publicznej jest po prostu niezbędna, jedyną stacją informacyjną w telewizji publicznej jest TVP Info. Nasi oponenci polityczni mówią, że będą ją likwidować, to oczywiście też wynika z tego, że oni nie znoszą krytyki” – podkreślił wiceszef resortu kultury. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne