New York
61°
Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
3mph
87%
29.98
MonTueWed
72°F
79°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Senator głosował za Adult Survivors Act. Po oskarżeniu o gwałt twierdzi, że przepisy są niekonstytucyjne

08.05.2024

Choć sam głosował  za uchwaleniem ustawy Adult Survivors Act – o dorosłych ofiarach nadużyć seksualnych – senator stanu Nowy Jork Kevin Parker, Demokrata, stwierdził, że przepisy są niekonstytucyjne. W listopadzie ubiegłego roku Parker został oskarżony o gwałt.

Zgodnie z ustawą Adult Survivors Act – uchwalonej w maju 2022 roku – każda ofiara nadużyć seksualnych otrzymywała roczne okno czasowe na złożenie pozwu cywilnego przeciwko swojemu oprawcy. Od 24 listopada 2022 roku ofiary mogły pozwać oprawców, nawet jeśli sprawa już się przedawniła. Okres, w którym przedawnienie nie obowiązywało, zakończył się w listopadzie 2023 roku. To wówczas w sądzie pojawił się pozew przeciwko senatorowi Kevinowi Parkerowi.

Olga Jean-Baptiste oskarża Parkera o gwałt, którego polityk miał dokonać na niej w 2004 roku. Kobieta miała być napastowana seksualna w jej domu na Haiti, kiedy razem z Parkerem pracowała na rzecz misji humanitarnej. Parker miał obezwładnić Jean-Baptiste za nadgarstki, a następnie siłą doprowadzić ją do stosunku płciowego.

Kevin Parker zaprzecza zarzutom. Dziś senatorowi wypomina się poparcie ustawy, która umożliwiła jego oskarżenie.

„Głosowałem za tą ustawą, aby zapewnić wszystkim nowojorczykom możliwość dochodzenia sprawiedliwości i bycia wysłuchanym” – mówił Parker o Adult Survivors Act.

Ale od tego czasu – od 2021 roku – senator najwyraźniej przestał sympatyzować z przepisami, gdyż niedawno nazwał przepisy „niekonstytucyjnymi”.

Red. JŁ

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner