New York
48°
Cloudy
6:25 am5:50 pm EDT
6mph
92%
30.06
MonTueWed
55°F
50°F
57°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Seniorzy bywają „podrzucani” do szpitali w okresach okołoświątecznych

14.12.2023

Okręgowa Izba Lekarska promuje kampanię społeczną „#WspólneŚwięta” dotyczącą uwrażliwienia społeczeństwa na samotność seniorów porzucanych na święta. Celem kampanii jest poruszenie problemów systemowych związanych z opieką nad osobami starszymi, żeby seniorzy nie byli podrzucani do szpitali na święta.

W czwartek w Klinice Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych przy ul. Lindleya 4 w Warszawie odbył się briefing prasowy w ramach kampanii społecznej Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie „#WspólneŚwięta”.

Jak przekazali organizatorzy, celem kampanii jest uwrażliwienie społeczeństwa na samotność seniorów porzucanych na święta w szpitalu oraz poruszenie problemów systemowych związanych z opieką nad osobami starszymi.

W briefingu prasowym udział wzięli: prezes ORL w Warszawie lek. Piotr Pawliszak – prezes ORL w Warszawie; wiceprezes ORL w Warszawie dr n. med. Olga Rostkowska; prezes NRL w Warszawie lek. Łukasz Jankowski; ordynator i kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych prof. dr hab. n. med. Magdalena Durlik oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa Paweł Łęgosz.

W kampanię „#WspólneŚwięta” włączył się m.in. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus UCK WUM.

„Idea kampanii zrodziła się z emocji, z przekazów szeptanych i rozmów z kolegami lekarzami i koleżankami lekarkami, z którymi mieliśmy wspólne doświadczenia, że seniorzy bywają +podrzucani+ do szpitali w okresach okołoświątecznych” – powiedział prezes ORL Piotr Pawliszak.

„Kampanię tą można tak naprawdę +namalować jednym obrazem+. Obrazem szpitalnego korytarza, choinki i pozostawionego przez rodzinę samotnego, smutnego seniora w szpitalu w okresie świątecznym” – mówił.

„Razem z ekspertami potrzegamy to zjawisko jako objaw pewnej choroby. A dla każdej choroby można zidentyfikować przyczyny. Dlatego zidentyfikowaliśmy trzy kluczowe grupy przyczyn jeżeli chodzi o porzucanie seniorów w szpitalach. Są to: niewystarczająca wrażliwość społeczna, brak edukacji społecznej co do zagrożeń wynikających z hospitalizacji osób starszych, a także brak wiedzy co do tego, jak poruszać się po systemie opieki długoterminowej” – przekazał.

Prof. Magdalena Durlik zwróciła uwagę, że w ramach kampanii poruszanych jest temat świąteczny, „ale to nie jest sprawa tylko świąt”.

„W zasadzie odkąd skończyła się pandemia koronawirusa i są normalne przyjęcia do szpitala, obserwujemy szalony wzrost chorych przywożonych do naszego szpitalnego oddziału ratunkowego. Osoby 90+. To są osoby, którym otoczenie nie jest w stanie zapewnić opieki długoterminowej” – przekazała.

„Jest szalona potrzeba zapewnienia takim osobom opieki długoterminowej, czy to w domach, czy w domach opieki, czy w zakładach opiekuńczo-leczniczych, ale te święta są smutne. Bo co możemy zapewnić pacjentom? Choinka stoi na korytarzu, jest jakiś catering, czasami ktoś coś przyniesie” – powiedziała.

„Społeczeństwo się starzeje. To powoduje, że w szpitalach mamy bardzo dużo pacjentów w okresie świąt. Kiedyś tylu nie było” – podsumowała.

Punktem wyjścia dla debaty i samej kampanii jest zjawisko wykorzystywania szpitala przez rodziny osób starszych, jako miejsce, gdzie senior może „przeczekać” święta tak, by nie był wtedy obciążeniem dla swojej rodziny.

Spot kampanii można obejrzećt tutaj:

(PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ mir/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY