New York
50°
Cloudy
6:19 am7:33 pm EDT
14mph
56%
29.61
SunMonTue
70°F
73°F
72°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Sikorski: Wybory w Ameryce: nie stawiamy wszystkich żetonów na jedno pole

22.03.2024

Wątpię, aby opinia publiczna w Polsce była gotowa na udzielenie Ukrainie natowskich gwarancji bezpieczeństwa – powiedział piątkowej „Rzeczpospolitej” minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski.

Sikorski pytany, czy ma kontakty z otoczeniem Trumpa, odpowiedział: „choćby podczas ostatniej wizyty w Waszyngtonie spotkałem się w naszej ambasadzie z jedną z osób, która należy do intelektualnego zaplecza tego skrzydła Partii Republikańskiej, bo rzeczywiście my w odróżnieniu od poprzedników wszystkich żetonów nie stawiamy na jedno pole”.

Szef MSZ pytany, jakie będzie polskie stanowisko na lipcowym szczycie NATO w sprawie członkostwa Ukrainy w sojuszu, odpowiedział, że z tego, co wie, nie ma planów wystosowania zaproszenia.

Pytany, czy Polska naciskałaby na jego wystosowanie, odparł, że „sprawa jest skomplikowana. To zależy, co pan ma na myśli, mówiąc o wystosowaniu zaproszenia. Przypominam, że wtedy, gdy zaprosiliśmy Szwecję i Finlandię, to jednocześnie ogłosiliśmy, że to oznacza, że gwarancje wobec nich już się stosują, po to, żeby nie stworzyć okresu przejściowego”.

„Gdy się zaprosi Ukrainę i miałaby ona już gwarancje bezpieczeństwa, byłoby to zaproszeniem do pójścia na wojnę z Rosją. Wątpię, żeby opinia publiczna w większości krajów europejskich, w tym Polsce, była na to gotowa” – powiedział.(PAP)

oloz/ wus/

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

baner