New York
43°
Cloudy
6:40 am5:38 pm EST
4mph
82%
29.75
FriSatSun
46°F
41°F
41°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Ameryka

Siostra Amerykanina więzionego w Rosji wezwała na forum ONZ o jego uwolnienie

24.04.2023

Elizabeth Whelan, siostra dyrektora ds. bezpieczeństwa korporacji z Michigan wezwała w poniedziałek Rosję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ do jego uwolnienia. Z podobnym apelem wystąpiła ambasador USA przy Narodach Zjednoczonych Linda Thomas-Greenfield.

Rosja przewodniczy w tym miesiącu Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Poniedziałkową sesją kierował przybyły z Moskwy szef MSZ Siergiej Ławrow.

Thomas-Greenfield apelowała do niego w trakcie obrad, by spojrzał w oczy Elizabeth Whelan i zobaczył jak cierpi. Paul Whelan odbywa 16-letni wyrok po skazaniu za szpiegostwo. Rodzina Amerykanina i administracja w Waszyngtonie nazwały zarzuty bezpodstawnymi.

Ambasador amerykańska wezwała również Ławrowa do uwolnienia reportera „Wall Street Journal” Evana Gershkovicha, który został aresztowany 29 marca i oskarżony o próbę uzyskania niejawnych informacji.

Thomas-Greenfield oskarżyła Rosję o używanie obydwu więzionych jako „politycznych kart przetargowych”. Nawoływała, by Moskwa „zaprzestała tej barbarzyńskiej praktyki raz na zawsze”.

„Ambasador powiedziała reporterom, że sekretarz stanu USA Antony Blinken mówił niedawno o ofercie jaką Stany Zjednoczone złożyły Rosji w sprawie uwolnienia Whelana. Apelował, by Moskwa rozważyła tę propozycji” – podała AP.

„W tym czasie nie zatrzymamy się, nie spoczniemy i nie ustąpimy, dopóki Paul, Evan, wszyscy zakładnicy i niesłusznie zatrzymani Amerykanie nie zostaną sprowadzeni z powrotem, bezpieczni i zdrowi” – zapewniała Thomas-Greenfield.

Według AP przed rozpoczęciem sesji RB Whelan powiedziała reporterom, że jej brat miał „pracę, którą kochał, dom, życie pełne nadziei i możliwości i wszystko to zostało mu odebrane przez Rosję, kraj, który rozkoszuje się kulturą kłamstw oraz tradycją dyplomacji zakładników”.

„Teraz Paul jest przetrzymywany w obozie pracy IK-17 w odległej prowincji Mordowii, trzymany jako pionek i ofiara zejścia Rosji w bezprawie” – podkreśliła, nazywając Rosję „państwem terrorystycznym”.

Siergiej Ławrow nie odniósł sie do apeli Elizabeth Whelan i ambasador Lindy Thomas-Greenfield.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/wr/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY