New York
70°
Sunny
6:39 am7:20 pm EDT
12mph
47%
29.39
SunMonTue
52°F
61°F
66°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Społeczeństwo
Nowy Jork
Polonia

Słonecznikowe pole na Manhattanie

09.02.2023
Słonecznikowe pole powstało w sercu Manhattanu, na skwerze przy zlocie Broadwayu i Piątej Alei / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Instalacja z 333 słoneczników pojawiła się w niedzielę, 22 stycznia, na skwerze przy zbiegu Broadwayu i Piątej Alei, tuż obok słynnego „Żelazka”, czyli jednego z najbardziej charakterystycznych i znanych nowojorskich wieżowców. Flatiron Plaza zamieniła się tym samym w kwieciste pole, symbolizujące solidarność z Ukrainą oraz nadzieję na zakończenie trwającej w tym kraju wojny.

Zarówno rodzaj kwiatów wykorzystanych w tej instalacji, jak i dzień, w którym pojawiła się na Manhattanie, nie były przypadkowe. Słonecznik to narodowy kwiat Ukrainy, w dodatku wyrażający nadzieję, w tym przypadku na pozytywne zakończenie wojny i zwycięstwo Ukrainy. Już sam jego wygląd przynosi radość i przywraca uśmiech na twarzy.

Słonecznikowa instalacja pojawiła się na Flatiron Plaza w niedzielę, 22 stycznia, w dniu w którym przypada ukraińskie święto – Dzień Jedności / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Natomiast 22 stycznia to dzień, w którym przypada ukraińskie święto – Dzień Jedności. I właśnie słonecznikowa instalacja miała także za zadanie przypomnieć wszystkim, że wojna – która być może wielu osobom już spowszechniała – jednak ciągle trwa przynosząc każdego dnia nowe ofiary, ból i rodzinne tragedie. Dlatego bardzo ważne jest wspierane Ukrainy w dążeniu do odzyskania pokoju, a także w obronie uniwersalnych wartości, jakimi są: wolność, demokracja i prawo narodów do samostanowienia.

Przy słonecznikowej instalacji można było zobaczyć mieszkających w Nowym Jorku Ukraińców solidaryzujących się z walczącymi rodakami oraz akcją #UnifyUkraine / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Instalacja składa się z 333 słoneczników, tylu, od ilu dni (do 22 stycznia) trwa wojna. W niedzielę w godzinach przedpołudniowych na Flatiron Plaza, prócz wielu ludzi różnych narodowości, w tym Ukraińców, pojawili się także: polski konsul generalny Adrian Kubicki, konsul generalny Ukrainy Oleksii Holubov, a także mający ukraińskie korzenie amerykański mistrz tańca znany z programu „Dancing with the Stars” Maksim Chmerkovskiy i amerykańska celebrytka Bethenny Frankel. Ta gwiazda telewizyjna, biznesmenka i filantropka solidaryzuje się z Ukrainą od samego początku krwawej, rosyjskiej agresji na ten kraj.

Obecność polskiego konsula generalnego również nie była tam przypadkowa, bowiem Polska nie tylko od wybuchu wojny wspiera naszego wschodniego sąsiada, ale przede wszystkim udziela ogromnego wsparcia ukraińskim uchodźcom – głównie kobietom, dzieciom i ludziom starszym – którzy znaleźli schronienie w naszym kraju.

Podczas inauguracji słonecznikowego pola na Manhattanie, na Flatiron Plaza spotkali się (od lewej): polski konsul generalny Adrian Kubicki, ukraińsko-amerykański tancerz Maksim Chmerkovskiy, amerykańska celebrytka i filantropka Bethenny Frankel oraz konsul generalny Ukrainy Oleksii Holubov / Foto: TWITTER ADRIANA KUBICKIEGO

Poza tym słonecznikowe pole na Manhattanie jest jednym z elementów towarzyszących zainicjowanej przez Polskę kampanii społecznej #UnifyUkraine, która potrwa do 10 lutego i obejmuje teren całych Stanów Zjednoczonych. Jest przeprowadzana głównie w mediach społecznościowych, a jej zadaniem jest przypomnienie o rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także przybliżenie tragicznych losów i historii ukraińskich uchodźców.

Akcja ta ma także pokazać Ukraińcom solidarność i wsparcie, jakie mają od międzynarodowej społeczności, która stoi po ich stronie, i podobnie jak oni chce, by Ukraina jak najszybciej pokonała najeźdźcę i odzyskała wszystkie tereny nielegalnie okupowane przez Rosję, a także by ukraińskie rodziny rozdzielone przez wojnę mogły się połączyć, powrócić do swoich domów i na nowo rozpocząć życie w wolnym, niepodległym i bezpiecznym kraju.

Słonecznik jest narodowym kwiatem Ukrainy / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Aby wesprzeć kampanię poparcia da Ukrainy w mediach społecznościowych, wystarczy opublikować swoje wpisy mówiące o solidarności z tym krajem, zdjęcia ze słonecznikami lub nawet przekazać dalej wiadomości dotyczące akcji #UnifyUkraine. Żeby te informacje były bardziej zauważalne w globalnej sieci mediów społecznościowych, należy je także opatrzyć hasztagami #UnifyUkraine lub #StandWithUkraine.

Więcej informacji na temat tej akcji można znaleźć na stornie internetowej: www.unifyukrainecampaign.org.

Autor tekstu: WOJTEK MAŚLANKA

Instalacja z 333 słoneczników powstała przed słynnym manhattańskim „żelazkiem”, jak często określa się Flatiron, jeden z najbardziej charakterystycznych i znanych nowojorskich wieżowców / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY

02.04.2023 @ 13:00

Kiermasz

09.04.2023 @ 14:00

Polskie Spotkanie Wielkanocne