New York
75°
Fair
5:36 am8:27 pm EDT
5mph
83%
30.16
SunMonTue
90°F
93°F
97°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Sondaż: Amerykanie uważają Trumpa za lepszego kandydata pod względem osobowości

27.06.2024

Donald Trump jest lepiej oceniany przez Amerykanów niż Joe Biden pod względem osobowości i cech przywódczych, a także wieku oraz poglądów – wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Gallupa. Trump ma też znacznie lepsze notowania wewnątrz elektoratu własnej partii.

Badanie, które przeprowadzono już po uznaniu Trumpa za winnego 34 przestępstw w procesie dotyczącym zapłaty za milczenie aktorce porno Stormy Daniels, pokazuje, że mimo generalnie negatywnych ocen obu kandydatów w listopadowych wyborach prezydenckich wśród ogółu elektoratu, Trump ma przewagę w kluczowych kategoriach.

46 proc. respondentów ma o nim pozytywną opinię, co jest najlepszym jego wynikiem pod tym względem od czasu pandemii Covid-19, natomiast wynik Bidena – 37 proc. jest najgorszy od 2007 roku, kiedy był on jeszcze senatorem.

Chociaż Trump jest pierwszym w historii USA byłym prezydentem skazanym w procesie karnym, to większa liczba wyborców (46 proc.) postrzega go jako kandydata posiadającego lepszą osobowość i cechy przywódcze potrzebne do sprawowania najwyższej władzy w państwie, niż Bidena (38 proc.). Respondenci częściej wskazują też na Trumpa – 49 proc. przy 37 proc. Bidena – jako na kandydata, który odzwierciedla ich poglądy. Co ważne, we wszystkich tych kategoriach Trump prowadzi wśród wyborców deklarujących się jako niezależni.

Sondaż sugeruje również, że wyborcy postrzegają wiek 81-letniego urzędującego prezydenta jako znacznie większy problem, niż w przypadku jego o trzy lata młodszego poprzednika. Aż 76 proc. wyborców twierdzi, że obawia się, iż Biden jest zbyt stary, by być prezydentem. W tym gronie jest też znaczna (44 proc.) część sympatyków prezydenckiej Partii Demokratycznej.

Badanie wskazuje też na znacznie większy entuzjazm wśród wyborców Partii Republikańskiej dla swojego kandydata. 79 proc. sympatyków partii deklaruje zadowolenie z faktu wyboru Trumpa na kandydata partii (o 2 punkty procentowe mniej niż w 2020 roku), podczas gdy zadowolenie z wyboru Bidena wyraża 42 proc. Demokratów (14 punktów procentowych mniej). Aż 56 proc. sympatyków Partii Demokratycznej twierdzi, że wolałaby innego kandydata.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ ap/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner