New York
82°
Partly Cloudy
5:40 am8:23 pm EDT
3mph
47%
29.91
FriSatSun
86°F
84°F
88°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Opinie i Analizy

Sondaż: ponad połowa Polaków obawia się, że wybory nie będą uczciwe

18.07.2023

Ponad połowa Polaków obawia się, że nadchodzące wybory parlamentarne nie będą uczciwe – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu”.

Gazeta zauważa we wtorek, że tak kontrolowanych wyborów jak te nadchodzące jeszcze w Polsce nie było. „Partie polityczne zmobilizowały już prawie sto tysięcy osób, a chcą zdecydowanie więcej, żeby patrzeć sobie nawzajem na ręce. Wybierają się do nas też obserwatorzy z OBWE na polecenie Parlamentu Europejskiego. Może właśnie dlatego ponad połowa Polaków obawia się, że wybory nie będą uczciwe” – pisze „Super Express”.

Z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że zdaniem 51 proc. Polaków najbliższe wybory nie będą uczciwe, a 49 proc. uważa, że będą uczciwe.

„To w dużej mierze wynika ze słów, że PiS zrobi wszystko, żeby nie oddać władzy. Biorąc pod uwagę emocje w naszej polityce, to Polacy i tak są racjonalni” – komentuje prof. Henryk Domański, socjolog z PAN.

„Ludzie mają rację. Wybory prezydenckie też nie były uczciwe, bo nie były równe, w wielu aspektach. Chodzi m.in. o pieniądze, które różne spółki, czy ministerstwa przeznaczają na promocję władzy. To pokazuje olbrzymie nierówności w kampanii. Nasz przedstawiciel w każdej komisji będzie pilnował, żeby nie było dosypywanych głosów” – powiedział Sławomir Neumann z PO.

„Będziemy czuwali nad tym, aby wszystko przebiegało zgodnie z procedurami. Musimy zabezpieczać się przed ewentualnymi oszustwami, bo biorąc pod uwagę, kogo angażuje druga strona w przeprowadzenie wyborów, wszystko jest możliwe. Zrobimy wszystko, aby te wybory były uczciwe i transparentne” – zadeklarował rzecznik PiS Rafał Bochenek. (PAP)

mmu/ pad/

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner