57,8 proc. respondentów uważa, że prawybory w Koalicji Obywatelskiej wygra prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, a 15,7 proc., że szef MSZ Radosław Sikorski; 21 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie – wynika z sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej”.
O tym, kto zostanie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, rozstrzygną prawybory, w których zmierzy się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. Prawybory odbędą się 22 listopada. Wtedy członkowie KO, czyli Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polska będą mogli zagłosować na wybranego kandydata. Wyniki mają być znane dzień później.
W sondażu, który opublikowano na stronach internetowych „Rzeczpospolitej” w sobotę, respondentom zadano pytanie: „Kto Pani/Pana zdaniem wygra prawybory prezydenckie organizowane przez Koalicję Obywatelską?”.
Na tak zadane pytanie 57,8 proc. ankietowanych wskazało Rafała Trzaskowskiego, a 15,7 proc. Radosława Sikorskiego. 21 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie, a 5,4 proc. respondentów deklarowało, że nie słyszeli o prawyborach w KO. Autorzy badania zaznaczyli, że liczby te nie sumują się do 100 proc. ze względu na zaokrąglenie wyników do pierwszego miejsca po przecinku.
„Rafał Trzaskowski ma większe szanse na sukces w prawyborach zdaniem dwóch na trzech badanych z wyższym wykształceniem i podobnego odsetka respondentów (65 proc.) przed 24. rokiem życia. Częściej niż pozostali taką opinię podzielają osoby, których dochody przekraczają 7000 zł netto (68 proc.) oraz mieszkające w miastach liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców (64 proc.)” – skomentował cytowany w artykule senior project manager w SW Research Adam Jastrzębski.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 12-13 listopada br. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne. (PAP)
rbk/ itm/