New York
61°
Cloudy
5:34 am8:10 pm EDT
3mph
87%
29.98
MonTueWed
72°F
79°F
82°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Wiadomości
Nowy Jork

Sondaż. Większość nowojorczyków przeciwko opłacie za wjazd na Midtown Manhattan

22.04.2024

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu większość mieszkańców Nowego Jorku stanowczo odrzuca pomysł uiszczania specjalnej opłaty za wjazd do Midtown Manhattan. Zgodnie z tą ideą – aby móc poruszać się swoim samochodem w tej części miasto konieczne byłoby zapłacenie za wjazd 15 dolarów.

Sondaż przeprowadzony przez Siena College wykazał, że 63% wyborców w całym Empire State sprzeciwia się opłacie za wjazd do Midtown Manhattan. Tylko 25% popiera system opłat promowany przez gubernator Kathy Hochul i MTA.

Opłata wygenerowałaby rocznie 1 miliard przychodu do kasy stanu, co miałoby zostać spożytkowane na rozwój transportu zbiorowego. Pomysłodawcy liczą także na rozładowanie zatorów w ruchliwej, biznesowej dzielnicy Manhattanu.

W samym mieście Nowy Jork wprowadzeniu opłaty sprzeciwia się nawet więcej, bo 64% respondentów. Więcej, bo 33%, jest także zdecydowanych zwolenników pomysłu.

Najwięcej przeciwników – aż 72% – stanowią mieszkańcy przedmieść miasta Nowy Jork, którzy często dojeżdżają do centrum samochodem, niż korzystają z transportu zbiorowego.

Poza tym, opłacie za wjazd do Midtown Manhattan sprzeciwia się 72% czarnoskórych, 62% Latynosów, 62% gospodarstw domowych należących do związków zawodowych, 75% Republikanów, 69% niezależnych lub niezrzeszonych wyborców oraz 75% Republikanów, a nawet większość, czyli dokładnie 54%, Demokratów.

Co, jeśli opłata wejdzie w życie pomimo sprzeciwu społecznego? Jeden na siedmiu wyborców – 14% respondentów – stwierdził, że podróżowałby na Manhattan mniej, aby uniknąć opłat, zaś 17% stwierdziło, że znalazłoby inny sposób na dotarcie do Midtown – w tym transport zbiorowy.

Kolejne 14% respondentów stwierdziło, że opłata za wjazd nie miałaby wpływu na ich podróże. 44% respondentów w ogóle nie jeździ na Manhattan.

Red. JŁ

Podobne artykuły

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

baner