New York
61°
Cloudy
6:49 am6:43 pm EDT
16mph
80%
30.3
FriSatSun
63°F
68°F
77°F
Jesteśmy z Polonią od 1971 r.
Publicystyka
Technologie

Soundbar- co to jest i do czego służy?

26.07.2023

Każdy telewizor posiada zintegrowany system audio. W wielu przypadkach jednak jakość uzyskiwanego dźwięku nie zadowala użytkownika. Dźwięk jest płaski, nie ma wyrazu ani przestrzenności. Rozwiązaniem tego problemu są soundbary wyposażone w wiele dodatkowych udogodnień. Jak działa soundbar i czy warto w niego zainwestować? Czym dźwięk z soundbara różni się od dźwięku z wbudowanych w telewizor głośników? Odpowiadamy!

Soundbar- co to jest?

Soundbar to rodzaj głośnika wielokanałowego, który najczęściej używany jest w systemach kina domowego i w telewizorach. Soundbary zapewniają poprawę jakości dźwięku, zwłaszcza w porównaniu do wbudowanych głośników telewizyjnych. Soundbar może być zamontowany na ścianie bądź postawiony na meblu. Wyposażony jest w kilka głośników i wzmacniaczy, dzięki czemu możliwy jest przestrzenny efekt dźwiękowy. To pewnego rodzaju alternatywa dla klasycznego kina domowego. Soundbary najczęściej wyposażone są w nowoczesne technologie do poprawy dźwięku. Do takich systemów należy np. redukcja szumów czy optymalizowanie dźwięku w zależności od oglądanej na telewizorze treści. Soundbary mogą łączyć się z telewizorem bezprzewodowo za pośrednictwem sieci Wi-Fi bądź Bluetooth, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem np. do codziennego słuchania muzyki.

Soundbar vs. wbudowane głośniki telewizora

Soundbar i wbudowane w telewizor głośniki różnią się pod wieloma względami. Najbardziej znacząca różnica dotyczy jakości dźwięku. Zdecydowanie lepszą jakość uzyskamy poprzez soundbar. Wbudowane głośniki mają bardzo niewielką powierzchnię, przez co dźwięk jest po prostu płaski. W soundbarze głośniki są oddalone od siebie, co daje przestrzenny efekt porównywalny do efektu kina domowego. Cechą soundbara jest fakt, że stanowi on oddzielne urządzenie, które trzeba gdzieś ulokować. pod tym względem w bardzo niewielkich pomieszczeniach korzystniejsze są głośniki zintegrowane z telewizorem, jednak jakość uzyskanego dźwięku jest nieporównywalna. Aby móc korzystać z soundbara, konieczna jest jego prawidłowa instalacja, a więc podpięcie do źródła dźwięku i konfiguracja. W większości przypadków soundbar oferuje dodatkowe funkcje i rozszerzenia. Niektóre modele posiadają wbudowane wzmacniacze dźwięków czy tryby dźwięku przestrzennego. Do soundbarów ze wzmacniaczem można podłączyć subwoofer i tylne głośniki, co daje jeszcze lepszy efekt, nieosiągalny przy zastosowaniu głośników zintegrowanych z telewizorem.

Jaka moc soundbara do salonu będzie odpowiednia?

Aby prawidłowo dobrać moc soundbara do salonu, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim, znaczenie ma wielkość salonu. W przypadku salonu o średnim metrażu w granicach 15-25 m² odpowiednią mocą będzie 100-200 W. Jeżeli salon jest większy, konieczne

będzie zastosowanie mocniejszego sprzętu. Im wyższa moc soundbara, tym bardziej dynamiczny będzie uzyskany dźwięk. Poza tym, w wyborze odpowiedniej mocy znaczenie ma także wielkość i liczba głośników. Im więcej jest głośników, tym bardziej przestrzenny będzie dźwięk. Idealnie, jeśli soundbar będzie posiadał oddzielne głośniki dla niskich, średnich i wysokich tonów- wówczas jakość uzyskanego dźwięku będzie najwyższa. Jeżeli zależy nam nie tylko na jakości dźwięku, ale także na głębi basów, konieczne będzie zastosowanie subwoofera. Jest to urządzenie odpowiedzialne za niskie tony, a jego zastosowanie znacznie poprawi ogólną jakość dźwięku. Przy wyborze soundbara warto także sprawdzić, czy posiada on wbudowane technologie poprawiające jakość. Przydatna jest np. technologia wirtualnego dźwięku przestrzennego czy wyrównywanie dźwięków. Ważną kwestią przy wyborze odpowiedniej mocy soundbara jest także wyciszenie salonu. Jeżeli pomieszczenie jest dobrze wyciszone i nie zależy nam na bardzo głośnym dźwięku, niższa moc soundbara prawdopodobnie będzie wystarczająca. Jeśli jednak salon ma głośne otoczenie bądź zależy nam na głębokim i głośnym dźwięku, lepiej zainwestować w soundbar o wyższej mocy, który da więcej możliwości dostosowania do osobistych preferencji i potrzeb.

Czy warto zainwestować w soundbar?

Zdecydowanie, soundbar daje o wiele lepszą jakość dźwięku, jeżeli więc zależy nam na jego przestrzenności i głębi, z pewnością inwestycja ta będzie odpowiednia i korzystna. Nawet najlepsze telewizory z wbudowanymi głośnikami nigdy nie dadzą takiej jakości dźwięku, jak nowoczesny soundbar. Wbrew pozorom, głośnik ten nie zajmuje dużo miejsca, a do tego wygląda bardzo estetycznie, więc stanowi ciekawy element aranżacyjny. Aby podłączyć soundbar nie jest konieczne posiadanie wiedzy czy dodatkowych umiejętności. W zamian za odrobinę cierpliwości zyskujemy czysty dźwięk przestrzenny, porównywalny z zestawem kina domowego. Oglądanie filmów czy odtwarzanie muzyki z takim dźwiękiem daje o wiele więcej przyjemności i pozytywnych wrażeń, warto więc zainwestować, zwłaszcza, że ceny nowoczesnych soundbarów nie są wysokie. Nowoczesne soundbary idealne do salonu dostępne są tutaj: https://www.euro.com.pl/soundbar-speakerbar.bhtml

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

CO GDZIE KIEDY